A Fidesz aranyos kis rezsimje kiépülésének egyértelműen kedvez az, hogy az ellenzék három, nem arányos részre van töredezve. Még abban sem értenek egyet, hogy ők az ellenzék együtt. Persze, hogy az MSZP, Jobbik, LMP trióról beszélünk. A hármasból az eddigi megnyilatkozások és parlamenti munka alapján az MSZP az egyetlen aki konzekvensen minden kérdésben a Fidesszel szembe helyzete magát. Sőt, még a két új, időnként beállva a kétharmados zúzógép nyomvályújára, a Fidesszel együtt szapulta az MSZP-t. Sőt, valamikor önállóan is úgy gondolják: már régen volt egy kis komcsizás, Gyurcsányozás.
kép:mandiner.hu
Az ellenzéki pártok nem csak egymással viaskodnak, hanem a belső törésvonalak is megjelentek. A legszebb példája ez annak, amit a rómaiak csak oszd meg és uralkodjnak hívtak. Mára már mindegyik ellenzéki erő elvesztett egy-egy képviselőt, így 3 új független csücsül Molnár Oszkár mellett.
Na kezdjük az agyonszapult MSZP-vel. Ő kezdte a sort, már ami az egy képviselőtől való megválást jelentette. Szili Katalin lépett ki. Nagyon fontos különbség a másik kettő szalutálóval szemben, hogy Szili, amikor azt mondta, jobbra el, már az MSZP-n belül egy súlytalan, bukott politikus volt. Nem volt neki semmi párttisztsége sem, a választáson az egyéni körzetében nagyon csúnyán kikapott, emberek tömegei nem követték, és ahogy akkor írtam, el fog tűnni a süllyesztőben… El is tűnt, amúgy most magát jobboldali népvezérnek hirdeti… Hát, fontos a hitelesség. Azonban az MSZP-t látszólag egy másik törés is terheli. Ez a Gyurcsány-platformosdi. Nekem erről markáns véleményem van. Kb. százszor deklarálta Ferenc is, meg Attila is, hogy együtt képzelik el a párt jövőjét. Ferenc ötvenszer mondta el, nem lép ki a pártból, nem szeretne pártelnök lenni. Attila is, meg Ferenc is támogatólag nyilatkozott meg egymás kezdeményezéseiről. Mégis sokan azt látják, hogy na most… A helyzet az az, hogy az MSZP mindig is a platformok szövetsége volt, ahol a különböző baloldali értékrendet képviselő politikusok klikkesedtek. Így olyan, hogy a párt egységes véleményt képviselt volna, nagyon ritka pillanat volt. De talán ez a demokratikus dolgok rendje, nemde? Közben az MSZP elkezdett egy világos alternatívát kínálni a Fidesszel szemben. Az alternatív költségvetéséről a szakma egyöntetűen elismerően szólt, de nyugdíjpénztárak, felsőoktatás, média kapcsán is megfogalmaztak egy önálló véleményt.
Azonban beszüljünk az újakról. A sajtó már nyáron cikkezett arról, hogy az LMP-ben igen komoly belső feszültségek keletkeztek. A törésvonal a városi és vidéki szekciók érdekellentéte mentén húzódott meg. Bár az LMP nyilván nyíltan soha nem mondta ki, de az első jel, hogy baj van, viszonylag korán, már az önkormányzati választásokkor megmutatkozott. Míg a fővárosban vállalható mennyiségű jelöltet bírt felmutatni a párt, addig vidéken a megyék 80%-ában nem tudott listát állítani. Jótékonyan ne boncolgassuk, mit jelent ez, azonban a konfliktus nem szűnt meg. A még megmaradt vidéki LMP legemblematikusabb szereplője távozott, vagy bírták távozásra. Ivády Gábor nem csak vezérürü volt, hanem ő volt az egyetlen egy olyan LMP-s politikus, aki nem listáshuszárként jutott tisztséghez, hanem választáson győzött. Ivád polgármestere lett. A kampányban folyamatosan sirámkodó és adj pénzt-igét hirdető Lehet Más azért kezdeményezett etikait Ivády ellen, mert szerzett egy 2 millió forintos szponzort. Én ezt csak ürügynek éreztem, de Ivády ma már nem LMP-s. Az LMP egyetlen alternatívát kínál: minden témában lát egy kis zöld témát. Igazából olyan mint egy túlmozgásos környezetvédő szakkör, aki mindenre csak azt tudja mondani, hogy veszélyben a természet.
Na, a szittyák rettenthetetlen képviselői sem oly egységesek. A mai nap jelent meg az index.hu-n a hír, hogy Pősze Lajos búcsúzik a a Jobbiktól. Nem önként, hanem azért, mert kizárták. Pősze úgy gondolta, talán itt lenne az ideje, hogy a Jobbik parlamenti erő módjára ne Budaházy-zzon, meg ne gárdaszervezéssel foglalkozzon. Pősze tehát sok kritikát fogalmazott meg a gárdával szemben, de ilyen erővel Vona Gábort is kizárhatták volna, hisz Vona legutóbb a szittya híradóban egész konkrétan alkalmatlanak nevezte a sokadik gárdakapitányt. Aki válaszként a Fidesz média jelentős orgánumában visszaszólt a pártelnöknek, aki, lehet, frusztráltságában jól megmutatta, mégis jó a gárda, ezért kizárták Pősze képviselőt. Egy cseppet kezd nyomonkövethetetlen lenni a szittyák harci csele. Van már kb. 10 gárda, vagy lehet ugyanaz, de 10 neve van, mindegyiket más vezeti, de valamelyik illegitim. Aztán Budaházy valaki szerint terrorista, valaki szerint nem… Közben a viták szaporodnak, a Jobbik meg épkézláb alternatívát nem tud a Fidesszel szemben kínálni, ezért gyakorlatilag hallgat.
Na de nézzük, hogy állnak az ellenzéki pártok a társadalomban. A közvéleménykutatások alapján toronymagasan a Fidesz megy még mindig. Azonban érdekes, hogy az elmúlt egy hónapban megrendezésre került 3 időközi választásból 2-t megnyert az MSZP (Kispesten és Pesterzsébeten) igen meggyőző különbséggel, a harmadikban pedig a párt 10 szavazattal maradt alul a fideszes polgármesterjelölttel szemben. Az utóbbi egy vidéki községben történt, ami nem épp az MSZP tradicionális terepe. Az LMP-nek meg a Jobbiknak nem mindegyik választáson volt jelöltje, de ahol indultak, bőven 5% alatt maradtak.