Természetesen nem az a gond, hogy Orbán erősíti a szakmunkásképzést. Ez önmagában nem lenne baj, hiszen vannak azért jelentős számmal olyan fiatalok Magyarországon, akik még a szakmunkásképzőt sem érik el, és ha Orbán ezt támogatja, akkor az nekik, és az országnak jó. A költségeivel együtt is. Azzal együtt is, hogy nagyon sok gyerek sajnos még írni és olvasni se tanul meg rendesen, szóval a szakmunkásképző kapuját hiába nyitják meg nekik, nem tudnak belépni rajta. De valamennyit biztos segít egy ilyen törekvés az országon. Ha Orbán ezt a stadionépítés vagy az egyházak támogatásának rovására tenné, akkor frankó is volna.
A probléma az, hogy Orbán ezt a gimnáziumi és felsőfokú képzés rovására teszi. Az olyan idézet, hogy „a legdolgosabb és legtehetségesebb gyerekek menjenek nyugodtan szakiskolába”, vagy „egy közepesen elvégzett gimnázium és gimnáziumi teljesítmény nem versenyképes egy jó szakmával”, és az emögött meghúzódó totális reality check error jelenti a problémát. És ugye Orbán ezt nem most kezdte, ez régóta, következetesen megy a rossz irányba. Emlékezzünk csak a tankötelezettségi korhatár leszállítására 16 évre.
Az a bizonyos tehetséges gyerek elvégezhetné az egyetemet is, de csak szakmunkás lesz. Nos, megkérdezhetjük a felnövő gyereket, hogy boldog-e azzal, hogy mondjuk szoftverfejlesztő helyett kazánkovács lesz belőle, de ha az ország érdekeit nézzük, akkor bár a kazánkovács lehet, hogy frankó kazánokat kovácsol, de a programozó azért mégiscsak több pénzt termel nem csak magának, a családjának, de az országnak is. Olyannyira, hogy meg tudja akár fizetni a keletről immigrált kazánkovácsot is, ha már odáig jutnánk, hogy nincs kazánkovács az országban, mert mindenki programoz. Ez lenne a legkisebb problémánk.
Orbán Viktor maga is egyetemet végzett, diplomás ember. És bár nem éppen pozitív példa, de biztos nem lenne elégedett magával, nem örülne neki, ha szakmunkást végzett volna ehelyett, és mondjuk kazánkovácsként dolgozna. Vagy focistaként.:) Na most az ország érdeke szempontjából Orbán Viktor pont nem jó példa, mert jobb lenne, ha miniszterelnök helyett kazánkovácsként dolgozna. Hasznosabb lenne az országnak. Ő végül is azok közé tartozik, akik úgy szereztek diplomát, hogy eközben nem is tehetségesek. De ettől még van sok tehetséges ember, aki bizony diplomásként hasznosabb az országnak, és nem szakmunkásként.
Ez az egész pedig olyan, mintha a 19. századi Magyarországon földet osztana a zselléreknek, de a vasútépítéstől vonná el a pénzt, miközben a világ legfejlettebb államai már rég túl vannak az ipari forradalom, és igazából Magyarország is velük tartana, csak ez a miniszterelnök, ez még két évszázaddal le van maradva.
Jelenleg a világ fejlett államaiban - igen, ez a "hanyatló" nyugat - olyan fejlődési folyamat zajlik, hogy a gazdaság legerősebb szektora a már nem az ipar, hanem a szolgáltatás, és a tudás alapú társadalom azt jelenti, hogy az ipar sem annyira a munkásokról szól, hanem robotokról, és ember nem annyira a fizikai munkához, hanem a szoftverfejlesztéshez kell. Az emberek, ha dolgoznak, ma már egyre inkább a számítógép mellett dolgoznak. Húsz év múlva már alig fognak emberek a gyárakban dolgozni, mert robotok fognak. Amit ma szakmunkások végeznek el, annak jelentős részét is robotok fogják.
Orbán víziója Magyarországról a "merjünk kicsit álmodni" víziója. Az 5 millió szakmunkás országa lehet, hogy eldöcög valahogy, de így soha nem fogja utolérni nyugatot. Ha mi a 19. századot tűzzük ki célul, akkor visszaesünk a 150 éves fáziskésébe, vagy még tovább.
Mi lenne, ha a szakmunkásképzés mellett mégis inkább erősítenénk a gimnáziumi és egyetemi oktatást?! Mi lenne, ha több mérnököt, tudóst, orvost képeznénk, akik tényleg fel tudják lendíteni ezt az országot úgy, hogy a nyugat nyomába érjen?! És aztán ha legfeljebb már annyi tudós és mérnök van, hogy kazánkovácsok már nincsenek, akkor legfeljebb importálunk párat keletről, mert már olyan gazdagok leszünk, mint az osztrákok, és megtehetjük?!
Téziseim pontokba szedve:
1) A jövőben kevesebb szakmunkásra lesz szükség.
2) Ezért a szakmunkásképzés nagyon nagy felfuttatása rövidlátó intézkedés. A szakmunkások túltermelése gyorsan visszaüthet. Sok, munkanélküli szakmunkásunk lenne egy-két évtized múlva.
3) A szakmunkásképzés felfuttatása a gimnáziumi és egyetemi képzés rovására egyenesen butaság.
3) Az egyetemi képzés felfuttatásával sokkal jobban jár az ország. A tudás alapú társadalom jobb, mint a munka alapú társadalom. Egy tudás alapú gazdasággal működő ország, az jobb, mint egy szakmunkás alapú ország, még akkor is, ha vészhelyzetben szakmunkásokat kell importáljon. Sok nyugati országban ez történik, és jobb nekik, mint Magyarországnak.
Az utolsó 100 komment: