Kis nemzet vagyunk, de nem panaszkodhatunk, hogy nem jutna nekünk szerep Európa színpadán. Múlt héten indult velünk kapcsolatban kötelezettség-szegési eljárás, majd turbó fokozatba kapcsolták a túlzottdeficit-eljárást, s közben folyamatan tárgyalnak, hogy megkapjuk-e a kért EU/IMF-hitelt.
Miniszterelnökünk komolyan is veszi a helyzetet, a múlt heti strasbourgi parlamenti fellépés után kedden három uniós elnököt látogatott meg: Barrosot, Rompuyt és Schulz parlamenti elnököt.
Kedden már nem volt ilyen peckes a járása
Azt előre tudtuk Orbán nyilatkozataiból, hogy sok mindenbe beleegyezik. S valóban, nem nyomják le Simort: vagyis nem vonják össze a Nemzeti Bankot a PSZÁF-fal, nem neveznek ki mellé önjáró alelnököt. Pedig ez nagy terv volt, így lehetett volna hozzájutni a nemzeti banki tartalékokhoz. Az pedig az még az államosított nyugdíjpénzeknél is nagyobb lehetőség volna Matolcsynak a költekezésre.
Ez rendben van, Orbán reálpolitikus, fölméri, hogy miben kell engednie. Magyar állampolgárként meg örülhetünk is, hogy a jegybanki tartalék nem jut ebek harmincadjára, mint ahogy a nyugdíjpénzekkel történt. (Amit úgy sikerült elkölteni, hogy az államadósság sem csökkent.)
De az a sok szép és jó, amit a miniszterelnökünk az Unióról elmondott, az már-már sok volt. Az rendben, hogy „teljes mértékben” tiszteli az Európai Parlamentet, hiszen annak tagjai közel 500 millió embert képviselnek. De az ember már kicsit feszélyezve érzi magát, ha a miniszterelnöke azzal hízeleg, hogy az EP „a demokrácia szíve”.
„A miniszterelnök – akinek politikája mellett a hétvégén unióellenes jelszavakat harsogó tüntetés zajlott – azt is elmondta, hogy meglátása szerint az országban ’sajnálatos módon’ változik az eddigi uniópárti közhangulat, de ő jelenleg azon dolgozik, hogy az Unió nyomvonalán tartsa a szavazókat.”
Miközben ezek a szép szavak elhangzottak Brüsszelben, itthon aznap reggel fölkerült Orbán Facebook-oldalára egy videó, amelyben hasonlóan szép szavakkal köszöni meg a tüntetőknek a kiállást. Jó érzés, hogy „mögöttem, velem együtt az országért dolgozik, érez és imádkozik sok százezer ember”. És természetesen belement a számháborúba, megdicsérte őket, hogy jó sokan, négyszázezren voltak.
És a színpad többi szereplője? Barroso, aki ugyanannak a Néppártnak a tagja, hűvösen nyilatkozott, és gyors cselekvésre biztatta a magyar kormányt.
A szociáldemokrata Martin Schulz, az EP elnöke elismeréssel nyilatkozott Orbán színjátékáról: „Orbán Viktor hatékony ember. Brüsszelben az európai retorikát teszi magáévá, Budapesten pedig ugyanezt a retorikát vádolja.”
S ehhez hozzátette: „az európaiak nem hülyék”.