Orbán elszólta magát a Parlamentben, és kb. ezt jelenti az, amit mondott: "blablabla, blablabla, ... az egyiptomi forradalom ROSSZ." Azaz tulajdonképpen: "félünk tőle, veszélyes, nem szeretnénk Magyarországon ehhez hasonlót".
Számos alkalommal vontam már párhuzamot Orbán és Lukasenko, Orbán és Tunézia, Orbán és az egyiptomi forradalom viszonylatában, és még sok minden mással is párhuzamba állítottam. Sok kritika is ér emiatt. Azt tudom mondani, hogy egyetlen párhuzam sem tökéletes, hiszen két különböző dolog mindig különbözik valamiben. Sokszor jelzem is, hogy egy-egy párhuzam kifejezetten részleges. Tunézia, Egyiptom és Irán is messze van Orbántól, és nem csak földrajzilag. A részleges párhuzamok mégis hasznosak, rá tudnak világítani egy-egy gennyes pontra azzal kapcsolatban, amit Orbán-betegségnek nevezhetünk. A sok párhuzam egy érvelésben természetes lehet, nem baj. Arról meg igazán nem én tehetek, hogy ennyire negatív párhuzamok kerülnek elő.
Orbán és Ahmadinejad között sok különbség van, egyelőre még Orbán messze van az iráni vezértől, és Magyarország helyzete is Iránétól. Szerencsére. Van azonban egy apró, de jelentőségteljes pont, ahol egy kis kínos egybeesésre figyelhetünk fel, illetve valójában tanulságos a különbség is, ez pedig az egyiptomi forradalomhoz való ambivalens viszony.
Ahmedinejad esetében ez abban nyilvánul meg, hogy hivatalosan a forradalom mellett van. Hiszen a forradalom egy amerika-barát diktatúra végét jelenti, és Ahmedinejad reménykedhet akár abban is, hogy valamilyen iszlamista hatalomátvétel lesz, akár csak Iránban. Vannak olyan félelmek, amely szerint Egyiptomban megismétlődhet az, ami Iránban 1979 után történt. Ez mondjuk eléggé spekuláció, és remélem, alaptalan.
Ami viszont Ahmadinejad félelmeit illeti, a forradalom, mint olyan mégiscsak veszélyes számára, hiszen hatalmon van. Hétfőn előbb betiltottak, majd levertek egy szimpátia-tüntetést, majd ma az ellenzéki vezetők halálát követelték a képviselők a Parlamentben. Az irániban. Ahmadinejad beszéde kettős, de beszéd. Orbán "beszéde" viszont inkább a beszédes hallgatás, és a beszédes elszólás.
No de mi történt a magyar Parlamentben? Először is, azt már hetek óta pedzegetik, hogy Orbán ugyan miért nem szólal meg Egyiptom ügyében. Sőt, a dolog korábban kezdődött, Daniel Cohn-Bendit azt is felrótta Orbánnak híres beszédében, amelyben felmosta az EU Parlament Nemzeti Főfelmosórongyunkkal, hogy Tunézia ügyében miért nem szólt.
Egyiptom azonban még Tunéziánál is jelentősebb, és Viktátorunk ezekben a hónapokban az EU "vezére" is egyben (bár kicsit kihúzták alóla a széket), szóval igazán szólhatna. Spekuláltak az emberek, hogy azért nem, mert nem szeresse a forradalmat. Hát igen, végül is utoljára, már a zavargások alatt, talán ő járt Mubaraknál, és olyan pozitívan nyilatkozott a helyzet stabilizálásáról, hogy az nem jó omen. Mégis, ki hitte volna, hogy Orbán a diktatúra mellett van, és nem a forradalom mellett.
Ki hitte volna...?
Hát a választ egy freudi elszólás keretében Orbán Viktortól kaptuk meg a magyar parlamentben, amikor Vona Gábor kérdésére így válaszolt:
"Ami pedig [sic!] az egyiptomi forradalmat próbálja összefüggésbe hozni a személyemmel, ott [sic!] azt szeretném önnek mondani, hogy ne higgyen el mindent, amit olvas: nem én tehetek mindenről, ami rossz a világban."
Értitek?! "Blablabla, blablabla, ... az egyiptomi forradalom ROSSZ. Félünk tőle, veszélyes, nem szeretnénk Magyarországon ilyet." ROSSZ, ROSSZ, cúnya egyiptomi forradalom!:)
Hogy tisztázzuk: Mondta Orbán Viktor, hogy az Egyiptomi forradalom rossz?! Szó szerint nem mondta. De amikor azt mondta, hogy "mindenről, ami rossz a világban", akkor közvetve mondta. Elszólta magát. Mert így csak az fogalmazhatott, akinek az egyiptomi forradalom ott a fejében, valahol azzal a címkével szerepel, hogy "ROSSZ".
Hát kérem, Ahmadinejad sem tudja, hogyan is álljon az egyiptomi forradalommal: hivatalosan éljenzi, de betiltja az ünneplő felvonulásokat. Orbán Viktor viszont annyira nem tudja, hogy nem is szól róla. Vagy tudja, de azt is tudja, hogy véleménye szalonképtelen Európában, mert Mubarak mellett van, mert a diktatúra mellett van. Ezt nem mondhatja ki. De elszólta magát.
Lehet, hogy arra is kaptunk egy utalást, hogy mitől félt Orbán az országértékelő beszédében. Figyeltétek, hogy milyen idegesen matatott a papíron?