Pálinkafőző turizmus indult Felvidékről Magyarországra. Ennek legfőbb oka, hogy a határ magyar oldalán olcsóbban készíthető el a szesz. A felvidéki magyarság ezáltal munkahelyektől és megélhetéstől eshet el.
Vityáék nem kalkuláltak azzal, hogy a pálinkagőzös forradalmuk kibabrálhat a határon túli pálinkakultúrával és szeszfőzdékkel, persze Magyarországnak nincsen ebből jelentős plusz bevétele, hisz kedves vezérünknek hála, nálunk díjmenetes a párlat elkészítése.
De az előrejelzések alapján komoly kár éri a felvidéki magyar szeszfőzdéket idén várhatóan csak feleannyi pálinkát főznek, mint a korábbi években.
A jelenségre a Magyar Rádió figyelt fel, akik megkeresték Simon Bélát, a tornagörgői pálinkafőzde vezetőjét. „Nem probléma átmenni a másik oldalra egy jó barátot találni. Ha nem kell adót fizetni, hat-nyolcszáz forintból lehet pálinkát főzetni” – fogalmazott.
Simonék 1992-től üzemeltetik a tornagörgői pálinkafőzdét, amelynek ügyfélköre idén várhatóan öt-hatszáz főre csökken. A kifőzött szeszmennyiség ára a jövedéki adóból és a bérfőzés árából tevődik össze, az adó azonban az ár több mint a felét teszi ki Szlovákiában, ezért bevételeink jelentős részét elveszti most a vállalkozó.
Megvannak tehát, a pálinkagőzös forradalom első áldozatai is. De jó hír: lesz kárpótlás, a polgári nemzeti kormányzat magyarországi szavazati joggal igyekszik kiengesztelni a csődbe ment szlovákiai magyar pálinkafőzőket.