Nem lesz alacsonyabb a részvétel a második fordulóban sem, állítja egy, az atv.hu birtokába jutott fókuszcsoportos kutatás. A a választói magatartást vizsgáló dokumentum szerint azon LMP-s szavazók többsége hajlandó átszavazni a szocialistákra – akik végig gondolták, hogy a Fidesz kétharmadát racionálisan csak az MSZP-s jelöltek győzelme tudja megakadályozni. Érdekes eredmény mutatnak a számok, ahol gyengült a szocialista párt, de kiesett az LMP, ott a zöldek számára egyre szimpatikusabbak a balos jelöltek.
Egy részük így is szoci jelöltre szavazott
Megállapítható az, hogy az LMP szavazók sajátos logika szerint választanak. Alaphelyzetben megosztanák szavazataikat az MSZP, a Fidesz és saját pártjuk jelöltje között, de a kétharmados Fidesz győzelem hallatán rögtön megnő a szocialista jelöltre való szavazási hajlandóságuk. Listás támogatóik egy része eleve az MSZP egyéni jelöltjére szavazott (így tett az MDF-szavazók egy része is), és azon körzetekben, ahol a „zöldek” nem indítottak jelöltet, főként MSZP-s politikusra adták voksukat.
Mennyit ér a LMP átszavazás?
A helyzetet bonyolítja az, hogy a Fidesz pártválasztói megint aktívabbnak mutatkoznak, mint az MSZP szavazói. Ők, - akik amúgy rendszerint az utolsó pillanatban kapcsolnak – jelenleg 80 százalék fáradna az urnákhoz, míg a fideszesek 91%-a. Ennek ellenére az MSZP abban reménykedik, hogy végül szignifikáns LMP szavazót tud a maga oldalára állítani. Nem alaptalanul gondolják ezt.
A baloldal nem fanyalog
Meglepő, hogy a Fidesz kétharmados többségét a többi párt szavazói nem tartják célszerűnek, az LMP szimpatizánsok a leginkább elutasítóak a kérdést illetően (81 százalék), de hasonlóan látják a parlamentből kihullott MDF-szavazók is. Az MSZP-sek 70 százaléka komolyan aggódik a Fidesz egy párti egyed uralma miatt. Jó jel azon LMP-s jelölteknek, ahol a szocik visszaléptek a javukra, hogy az MSZP-s szavazók örültek a legjobban az LMP sikerének, így mindenféle fanyalgás nélkül átszavaznak a zöld (mi)csodára.:)
Tizenhárom
Matematikailag, tizenhárom budapesti és két csongrádi egyéni választókerületben az LMP és az MDF jelöltjeire (illetve jelölt híján listájára) szavazók együttes százalékaránya nagyobb, mint a Fidesz és az MSZP közti különbség. Ezen körzetek egy részében tehát elvileg lehetne még fordítani. (Emlékeztetőül: 2002-ben a Fidesznek is sikerült közel 15 százalékos hátrányt lefaragnia.)