Először csak egy összeférhetetlenségi vizsgálatnak induló ellenzéki javaslatból egy nagyon furcsa cégügylet kezd körvonalazódni, legalább is erről számolt be az eszakonline.hu.
A miskolci önkormányzat április 14-i közgyűlésén jókora zavar támadt, amikor dr. Simon Gábor szocialista frakcióvezető kérte: a közgyűlés mondja ki a polgármester összeférhetetlenségét. Dr. Kriza Ákos ugyanis a Bona Cura Bt. üzletvezetője, illetve a Krila-Med Kft. ügyvezetője is. A törvény szerint viszont gazdasági társaságokban – közgyűlési jóváhagyás nélkül – nem lehet vezető tisztségviselő a polgármester. Ezt a választást követő 30. napig meg kellett volna szüntetnie dr. Kriza Ákosnak, vagy kérnie kellett volna a közgyűlés hozzájárulását ahhoz, hogy a tisztségeket együttesen is betölthesse. Egyik sem történt meg.
„Habár tényleg ügyvezető vagyok két gazdasági társaságban, semmilyen vagyoni előnyöm ebből személy szerint nincs, nem veszek fel, s ki semmiféle pénzeszközöket, nem is tevékenykedem benne aktívan" – ismerte el első meglepetésében a polgármester, majd a KDNP-frakció kérésére hivatkozva szünetet rendelt el. A szünet után a közgyűlés vezetését átvevő dr. Zsiga Marcell fideszes alpolgármester kijelentette, hogy az egész ügy egy politikai támadás, melyet ügyrendi javaslatba burkolt az MSZP. Nem támogatta az előterjesztés napirendre tűzését, azt a közgyűlés fideszes többsége nem is szavazta meg… nem úgy mint Felcsúton… Javasolta viszont, „elegáns gesztussal" állítsák fel a bizottságot. Csakhogy ebben a bizottságban a Fidesz, a KDNP és a Jobbik frakcióvezetője kerülhet csak be, az MSZP-é nem. Indoklásként dr. Zsiga Marcell elmondta: az MSZP-t azért nem javasolja a bizottságba, mert szerinte a szocialista frakció elfogult. A csupa elfogulatlan tagból álló bizottságot végül a közgyűlés 19 igen, 9 nem szavazattal megválasztotta.
Az így felállt csupa-csupa jobboldaliból álló bizottság több órán keresztül vizsgálódott, végül megállapította: csak a Bona-Cura Bt. ügyében áll fenn az összeférhetetlenség, a Krila-Med Kft. esetében nem, mert ott már nem dr. Kriza Ákos az ügyvezető. Dr. Simon Gábor április 21-én viszont azt közölte, hogy a cégnyilvántartás szerint a cég vezetője 2009-ig valóban dr. Kriza Ákos volt. Ezt követően azonban a cégbíróságnak nincsenek hivatalos adatai arról, ki a társaság ügyvezetője. „Valószínűleg továbbra is dr. Kriza Ákos, hiszen ezt első meglepetésében ő maga is elismerte a közgyűlésen, sőt, januári vagyonbevallásában is ezt tette közzé. Nem tételezem fel, hogy a város polgármestere hazudna. Az persze más kérdés, hogy a Krila-Med Kft. is törvényt sértett, amikor a cégnyilvántartásban nem vezettette át a változásokat, miszerint továbbra is dr. Kriza Ákos a cég ügyvezetője" – mondta akkor dr. Simon Gábor.
Ennek kapcsán az ÉszakOnline is megpróbálta kideríteni, ki is lehet a cég ügyvezetője. Erre a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium internetes céginformációs szolgálatának tárolt adataiból mi sem jöttünk rá, helyette viszont ráakadtunk egy érdekes dokumentumra. A céginformációs szolgálat e-beszámolókat tartalmazó aloldalán szerepel a Krila-Med Kft. 2009. április 10-én megtartott taggyűlési határozatáról szóló igazolás (ezt az igazolást természetesen az illetékes cégbíróságra kellett leadni).
Az első mondat: dr. László Zsuzsa ügyvezető Forrás:eszakonline.hu
Az iratot a cég ügyvezetőjeként egy bizonyos dr. László Zsuzsa jegyezte, aki viszont a cégkivonat szerint sohasem volt a társaság ügyvezetője. Aláírása ráadásul kísértetiesen hasonlít dr. Kriza Ákos aláírására, olyannyira, hogy ha dr. László Zsuzsa neve nem szerepelne a dokumentumban, azt hinnénk, hogy dr. Kriza Ákos szignózta azt.
László és Kriza hasonlóan ír alá... Forrás:eszakonline.hu
Mindez több dolgot is felvet. Azt például, hogy egy cégbíróságra leadott igazolást aláírhat-e úgy más, hogy ezt a tényt nem tünteti fel? Elképzelhető-e, hogy ebben az esetben okirathamisítás történt? Vagy, ha nem is dr. Kriza Ákos írta alá az igazolást, hanem valami huncut véletlen folytán valóban dr. László Zsuzsa, akkor – tekintve, hogy dr. László Zsuzsa a cégkivonat szerint nem is ügyvezető – érvényes-e a törvény által megkövetelt dokumentum egyáltalán? Szabályosan működik-e a Krila-Med Kft.?
Tanácstalanul állunk a kérdések előtt, várjuk, hogy valami magyarázatot kapjunk rá.- kérdezi a hírportál