Eltitkolta a kormány, hogy nemcsak az unióval, hanem az ENSZ-szel is konfliktusba került a médiatörvény miatt. Erről azonban eddig szinte senki nem tudott, a szocialistákat is meglepetésként érte a hír. Frank La Rue ENSZ különleges jelentéstevő társával viszont azért érkezett Budapestre, hogy a kormány tagjaival és civil szervezetekkel tárgyaljanak a szabályozásról, mert január óta nem kaptak megnyugtató válaszokat. Egyre cikibb… vagy a kormány tudatosan égeti magát a nemzetközi fronton?
Közben az ENSZ küldött végzi a dolgát: informálódik. De ez, pont az égés. Azt hiszem egy komoly kabinet, mely betartja a demokratikus kritériumokat nem kényszerül ilyen eljárás alá, mert időben kapcsol… De a Fidesz fiukon nincs fék… és ezzel, ha tetszik ha nem égetik az országot. Mert ez presztízs vesztés…
A jelentéstevő feladata, hogy folyamatosan ellenőrizze azokat a kezdeményezéseket, amelyek a sajtó- és szólásszabadságot veszélyeztetik a világban, és hogy jelentést tegyen ezekről az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságnak. Az ügy előzménye: idén január 18-án közös levélben fordult a magyar kormányhoz az ENSZ vallásszabadsággal és Frank La Rue az ENSZ szólás- és véleményszabadsággal foglalkozó különmegbízottja a médiaszabályozással kapcsolatban.
Nagyon súlyos kifogásokat fogalmaztak meg, szinte ugyanazokat, amelyeket több nemzetközi és civil szervezet, valamint az ellenzéki pártok is jeleztek már korábban. Úgy vélték, a törvény elfogadása visszalépést jelent Magyarországon a véleményszabadságában, és a többi között kifogásolták, hogy a hatóságok az újságírókat bizalmas forrásaik felfedésére kényszeríthetik.
Annak ellenére, hogy ezekre a kifogásokra a kormány válaszolt, tegnap egyértelműen kiderült, hogy a kabinet reakciója nem nyugtatta meg Frank La Rue-ékat … különben minek jöttek volna ide… Az ENSZ urak továbbra is kifogásolták, hogy egypárti maradt az a médiahatóság, amelyiknek a kiegyensúlyozottságot kellene vizsgálni…. Az ENSZ-küldöttek szerint "ez a fából vaskarika" esete.
Azonban a gázos esetek listája hosszú: a médiatanács kilenc évre szóló megbízatása újabb kilenc évre meghosszabbítható, ha nem sikerül kétharmaddal újabb tagokat kinevezni, és aggályosnak nevezték azt is, hogy kétharmados felhatalmazással nemcsak a médiatanácsot betonozzák be, hanem ügyészeket és bírókat is. A médiaszabályozásról azt mondták, autoriter képet mutat a kormányról… szép szép bizonyítvány…
Az MSZP segítséget kért az itt járó ENSZ mogultól: egy többpárti bizottság létrehozását kezdeményezték a kormánynál, és kérték, hogy ennek elfogadásához próbáljon meg közbenjárásával segíteni
Természetesen a magyar alkotmánnyal kapcsolatban is megszólalt Frank La Rue: úgy fogalmazott: az a benyomása, hogy a kormány úgy viselkedik, "mint a gőzhenger." Szóval jó a hírünk… Grat Viktor!
Az utolsó 100 komment: