1986. április 26-án Pripjaty várostól néhány kilométerre a hajnali órákban a Csernobili Atomerőműben egy kísérletet hajtanak végre. A kísérlet balul sült el és a világon ismertté vált legnagyobb atomkatasztrófájához vezetett. A terv végrehajtásához le kellett állítani az atomerőmű hűtőblokkját, ennek következtében a fűtőanyag felhevült, majd több robbanás rázta meg a létesítményt.
2010. március 12-én a hírek arról szólnak, hogy Japánban a földrengés és a cunami következtében a fukosimai atomerőműben megsérült a hűtőrendszer. Továbbá arról lehet értesülni, hogy robbanás történt. Hivatalos információk szerint hidrogén robbanás csupán, bár ezt sem lehet pontosan tudni.
A sors fintora, hogy a csernobili katasztrófa idén lesz 25 éves. De vajon Fukosima lehet a második Csernobil?
Az index.hu és a világsajtó a fukosimai erőmű környékén a megengedettnél nyolcszor nagyobb, a sérült blokkban ezerszer nagyobb rádióaktivitásról számol be. Ez alapján legyinthetünk egyet, hogy ez minden de nem Csernobil. Hiszen 1986. április 26-án a szovjet hatóságok Pripjaty városában 600 ezerszer nagyobb sugárzást mértek az erőmű környékén pedig ez több tízmilliószorosa volt a normál értéknek.
Azonban a hírek másról is szólnak. Az index.hu információt szerzett: Az 1980 óta Tokióban élő Doma-Mikó István azt írta, hogy a fukosimai atomerőmű egyes reaktorában több száz kilométeres körzetben is érzékelhetően hatalmas robbanás történt.
A Csernobili katasztrófában a robbanásból a lakosság semmit nem érzet meg, a városban másnap a feszültség semmi jele sem volt észrevehető.
Persze, a robbanás mértékéből még nem érdemes semmiféle hosszútávú következtetést levonni… (A hírek szerint kisebb volt az ereje mint Csernobilban) A főkérdés az, hogy az atomerőmű melyik része sérült. Ha a látogatói központ (bár ott mi robbant volna?) akkor komoly baj nincs. Persze, nem akarok állértelmiségi okoskodásba kezdeni. Nem értek az atomerőművekhez. Egy dolgot józan paraszti ésszel tudok, nem jó ha robban, vagy ha robbanás történik. De van egy olyan érzésem a baj nagyobb mint azt az első hírek írják.
Viszonylag frissebb hír, hogy megkezdték az atomerőmű 20 km-es körzetét kiköltöztetni. Csernobilnál, ez jó pár napra az eset után történt csak meg. Közben továbbra is ellentmondásos hírek születnek… ebből még bármi lehet…
Egy dolgot biztosra merek mondani. A földön nem volt még olyan ország, melynek egyszerre három ilyen súlyos katasztrófahelyzettel kell megbirkóznia. A világon eddig regisztrált hatodik legnagyobb földrengés önmagában is nagy kihívás. Egy iszonyat erős cunami egyedül is elég ahhoz, hogy romokba döntsön egy országot. És egy atomerőmű robbanás önmagában is elég, ahhoz, hogy hosszú évekre évtizedekre esetlegesen megpecsételje egy ország sorsát, még ha kisebb is jóval, mint Csernobil. Gorbacsov szerint Csernobil önmagában jelentősen hozzájárult a szovjet gazdaság bedöntéséhez. A Japán katasztrófa kihatással lesz a világ tőzsdéire is és azt hiszem az országot alsó hangon 20 évvel vettette vissza. Az pedig elgondolkoztató, hogy a mindig 100 százalékosan biztosnak mondott atomerőműveket, még Japánban sem sikerült biztonságilag minden eshetőségre felkészíteni.
Az, ami most Japánban történik a világ legnagyobb szerencsétlensége.