Budapesten négy olyan polgármester volt, aki kirobbanthatatlannak tűnt a kerülete éléről. Mindegyikük közös tulajdonsága, hogy az első ciklusban, tehát 1990-től (Csécsei '92-től) és az egykor dicsőbb napokat is megélt SZDSZ színeiben lettek városvezetők.
Természetesen a Tarlós, Derce, Csécsei és Gegesy kvartettről beszélek. Mára egyikük sem polgármester és utódjuk rendre a Fideszből került ki. De hát mi van velük? Nem kell aggódni értük, jól vannak. Mindegyiküknek van már valamilyen állása.. vagy valami olyasmi féléje.
Kezdjük szép sorjában. A III. kerület örök független, azért volt hogy Fidesz színekben elindult ex-SZDSZ-es Tarlós István története a legismertebb. 1990-ben SZDSZ-Fidesz színekben lett polgármester Óbudán. Utána rendre független polgármester-jelöltként maradt pozíciójában, ahol a testületben rendre baloldali többség volt… Ennek ellenére nem bírták őt megverni… pedig Mandurt és Csintalant is bevetették ellene. (Az MSZP-listáról 1998-ben bejutó Csintalan félévente egy ülésre járt be, akkor is csak aláírni, így teljes képviselői fizetését felvette nulla munkával. Ezután kezdte magában felfedezni a polgári értékeket...).
Tarlós 2006-ban önként állt fel és az egykori párttárs, Demszky kihívójaként független Fidesz-támogatású főpolgármester-jelöltként elindult. Akkor alulmaradt és a független jelöltből Fidesz frakcióvezér lett. Végül is Demszky 2010-ben nem indult újra, Tarlós pedig főpolgármester lett.
A történet Derce kerületében is hasonló. Az első ciklusban még SZDSZ aztán a második ciklustól folyamatosan jobboldali támogatással került Újpest élére. Igaz ő csak egyszer indult függetlenként: 2006-ban. Azt megelőzően Fidesz, MDF, KDNP, FKGP és ilyesmi támogatással újrázott. 2010-ben nem indult újra a tisztségért és kezdetben az MSZP alpolgármesterét Trippon Norbertet támogatta polgármesternek. A kampány vége felé már a fideszes jelöltet találta támogatni valónak. Aki, csupán 2,5 százalékkal kerekedet felül az MSZP-s jelöltön. Wintermantel polgármester úr azonban nem felejti azt el amit Derce tett a kerület jövőjének érdekében.
Az Index információi szerint olyan életmű díj alapítását terjeszti elő Wintermantel, melyet egyedül Derce Tamás kaphat meg. Ugyanis a díjra csak olyan pályázhat, aki 10 évig Újpest polgármester volt. Persze ez nem egy szimpla plecsni… a kampányban mellette korteskedő expolgármester élete végéig közel havi 350 ezer forintos ”jutalmat” kaphatna az újpesti önkormányzat kasszájából. Azért az vicces, hogy ennek a díjnak még nevet is kreáltak: Semsey Aladár Újpesti Életműdíj… én a Semsey család leszármazottjainak nevében hevesen tiltakoznék… lehet tiltakoznak ők is… Mondjuk külön érdekes a Vastagbőr felvetése, hogy a Fidesz.hu-n 70 cikk foglalkozik Derce viselt dolgaival...
Józsefváros Bélájának a története is az SZDSZ-el kezdődőt, azonban neki ott is ért véget. Csécsei polgármester úr csupán egy alkalommal indult nem szimpla SZDSZ színekben: 2002-ben SZDSZ-MSZP közös jelölt volt. Azonban 2006-ban mezei SZDSZ színekben méretődött meg, azonban az MSZP nem indított akkor jelöltet. Így maradt polgármester, de a testületben a Fidesz szerzett többséget és lett Kocsi Máté kezdetben alpolgármester. Csécsei ezt a ciklust már nem töltötte ki, és 2009-ben lemondott polgármesteri címéről, az időközi választáson pedig Kocsis Máté polgármester lett.
Még az időközi polgármester választási kampányban kiszivárgott, hogy az akkor Fidesz és SZDSZ irányítású önkormányzat a távozó polgármesterrel egy szakértői szerződést kötött, melynek értelmében havi 750 ezer forintot kereset volna Kocsis Máté elődje… Igaz a szerződés azóta már felbontották vele…
Gegesy Ferenc története sok mindenben másabb, mint a fenti városvezetőké. Ő is az első ciklusban lett polgármester és ő is SZDSZ színekben… (érdekesség, hogy ő az első ciklusban az újpesti önkormányzatban is képviselő volt…). 1994-ben még jobboldali (Fidesz, MDF, KDNP, SZDSZ) szövetségben lett polgármester. Azonban 1998-ban és 2002-ben már a szocialistákkal közösen vált azzá. 2006-ban szimplán SZDSZ színekben indult és 2010-ben is vállalta a kihívást, igaz akkor egy civil szervezet színeiben, maradt alul Bácskai János Fideszes polgármester-jelölttel szemben.
Ha tetszik, magának teremtette meg a leváltóját. Ugyanis 2006-ban a koalíciós megállapodás értelmében a szocialista Kökény Mihály visszalépett Gegesy javára, így a polgármester egyéni mandátummal lett országgyűlési képviselő. Erről a mandátumról, Gegesy a leglehetetlenebb időben lemondott, teljesen egyértelmű volt, hogy a Fidesz jelöltje Bácskai János fogja megnyerni az időközi választást. Így is lett. Majd ezután valahogy felkerült Bácskai fejére a Ferencváros alpolgármester sapkai is. Lehet, hogy Gegesy eltaktikázta magát vagy alulbecsülte a Fideszt, de a közreműködésével felépített Bácskay 7 százalékkal verte meg 2010-ben a polgármesteri küzdelemben.
De Gegesy Ferenc sem maradt állás nélkül. A legnagyobb meglepetésre a fideszes fővárosi vezetés a részben fővárosi tulajdonú Főgáz felügyelő bizottságába delegálta…
Szóval nem kell aggódni a volt szeretett és nagyra becsült polgármesterekért… még hogy a hála nem politikai kategória???