Az ünnepek alatt szép csendben nem csak az összefogás érlelődött meg, hanem titokban történt egy ha nem is történelmi esemény, de presztízs szempontjából mindenképpen figyelemre méltó: az Együtt 2014 facebook oldalának támogatottsága a Magyarországon élők körében megelőzte Orbán Viktor támogatottságát.
A dolog lehetetlennek tűnt, és én biza arra fogadtam volna, hogy amikor ez a fenyegetés komoly lesz, akkor Orbán Viktor megrázza magát, kinyit egy pár állami pénzcsapot, és egy kis reklámmal besepri a szükséges támogatottságot. Tehát erőből, és a mi pénzünkből lenyomja az ellenzéket. Ahogy szokta. Vagy ha nem a mi pénzünkből, akkor mélyen belenyúl Simicska zsebébe, és majd onnan.
Szerintem ami késik, nem múlik, amint észbe kapnak, ez meg fog történni, és az E14 első helye tiszavirág életű lesz. No de addig is örülhetünk ennek.
Természetesen az is igaz, hogy nem facebook versenyt, nem közvéleménykutatást, hanem választást kell nyerni, és a facebook támogatottság az meg még közvéleménykutatásnak is rossz. Leginkább az internetezni képes, a fővárost túlreprezentáló lakosságot méri.
Azzal is tisztában vagyok, mert rendszeresen szoktam nézni a politikai oldalak támogatottságát, hogy a dolog inkább pénz, mint szimpátia függvénye. Ha egy pártnak nincs pénze reklámoznia magát, akkor egyáltalán nem tud elérni bizonyos embereket, akik a facebookon is passzívak, és csak a Norbi Update-t kiscicás képeket, a Dalai Láma "bölcsességeit", és blődségeket like-oljnak.
Az is látszik, hogy Orbán Viktornak Magyarországon kívül igen jelentős támogatottsága van, a demokratikus ellenzéknek pedig itt semmi tartaléka nincs. Az jó kérdés, hogy az emigráns magyarok, akik vélhetően nem annyira Orbán fanok, azok passzívak, vagy nem jelölik be, hogy külföldön laknak?! Tapasztalatom szerint kb. az emigránsok fele jelöli ezt be. Ehhez képest az eredményt nézve tehát inkább passzívak lehetnek, ha feltételezzük, hogy nem Orbán fanok. Ez azt is jelenti, hogy Orbán a külföldi szavazatokból sokat kaphat, míg a demokratikus ellenzéknek elemi érdeke volna megszólítani azt a félmillió magyart, aki külföldön van, akinek a legnehezebb szavaznia, és akik a jelek szerint passzívak.
Annak is van némi, másodlagos jelentősége, hogy a Fidesz és Bajnai oldala is kb azonos súlycsoportban van. Érdekes módon a Fideszben a vezér, Orbán oldala az első, és a párt oldala a második, míg az EGyüttnél a párt oldala az első, és a személy oldala a második. Az is igaz, hogy a DK és az MSZP esetében is a vezető személy a népszerűbb. Ők egyébként sokkal hátrébb foglalnak helyet. Az ellenzéki pártvezetők sorrendje Bajnai, Mesterházy és Gyurcsány. Az MSZP népszerűsége az interneten közel sem akkora, mint a közvéleménykutatásoknál. Vélhetően ez azért van, mert az interneten megjelenő szavazók inkább az E14-hez és a DK-hoz húznak, mint az MSZP-hez. A három demokratikus ellenzéki vezér sorrendje azonban akár reális is lehet.