Mi egymás nélkül annyit érünk, mint egy fél nadrág.
A szabadság, s a függetlenség álomnak pazar,
De elszakadni nem tudunk, mert összeköt a szar.
Sztevanovity Dusán ( Nati Krisztián)
***
Az LMP 160-ezer aláírást tudott összegyűjteni a népszavazáshoz. Ez arra elég, hogy ha a Fidesz akarja, akkor a Parlament megszavazza a népszavazást, ha nem akarja, akkor nem. Ha nem szavazza meg, akkor persze az LMP és az ellenzék majd joggal kritizálhatja a Fideszt, hogy nem igazán demokratikus. Kifejezetten diktatórikusnak még sem mondható, mert ha egyszer a törvény azt mondja, hogy kétszázezer alatt a Parlament szavazhat, és a maga belátása szerint dönthet, akkor nemmel is dönthet. És most miért ne? Ha egyszer kétszázezer ember nem tud valamire mozdulni, akkor felesleges a népszavazásra pénzt költeni.
De majd meglátjuk, hogy a Fidesz hogy dönt. Nem merném megjósolni, hogy elutasítja a népszavazást, mert hátha nem. Azért az elutasítás egy komoly kritikára adna lehetőséget, amelyet bevállalhatnak, mert túlélik. De gondolhatják azt is, hogy elengedik a népszavazást, demokráciát játszanak, mert gondolhatják azt, hogy ha kétszázezer aláírást nem szedett össze az LMP és az emberek, akkor a népszavazás nem lesz sikeres vagy érvényes. És ez egyébként jó kérdés.
Mert egyrészt az aláírásgyűjtés kudarca azt jelzi, hogy a nép nem igazán érdekelt ebben. Igen, elsősorban a népet hibáztatom ezért. Ez a bamba magyar nép (tisztelet a kivételnek), pofázik, panaszkodik, de úgy igazán tüntetni is lusta kimenni, meg arra is lusta, hogy odategye a nevét egy kérdőívre. És nekem azzal ne jöjjön senki, hogy félnek, mert ha most félnek, akkor később még rosszabb lesz, akkor akarnak majd lázadni?! Amikor majd ennél sokkal rosszabb lesz, és sokkal komolyabb okuk lesz félni?! Amikor majd a rendszer bejáratódott, amikor már komolyabb retorziók jöhetnek, és olajozottabban működik majd a retorziós gépezet?!
Nem akarja ez a nép elküldeni kicsit sem Orbánt, szóval meg is érdemlik. Legalábbis a lusta, passzív többség. Nézzük mondjuk csak a budapestieket, ha egy budapesti embernek annyira nem fontos az, hogy pár komoly kérdésben megfékezzük Orbán bornírt rendszerét, hogy egyszer kimenjen valamelyik központi térre, amelyen a weboldal szerint éppen gyűjtenek, és aláírjon, akkor ez az ember nem érdemli meg, hogy Orbán távozzon. Igenis, ha a nép tényleg el akarná küldeni Orbánt, akkor egy olyan esetben, ahol komolyan be lehet mosni neki, elvárom, hogy akár még a szomszéd nagyvárosba is elmenjen! Még akkor is, ha az asztal túloldalán egy antiszociális, naiv kis LMP-s néz bele a képébe. Mert ez nem annyira fontos. Ha nem képes elmenni, vagy ilyen ürögyeket hoz fel, akkor egy lusta szájhőssel van csak dolgunk, nem komoly emberrel.
A Fidesz annyi népszavazási kezdeményezést elszabotált, hogy hihetetlen. Volt panaszkodás, anyázás. Aztán most végre itt volt egy, amely átment, és csak 160-ezer ember tudott aláírni?! Röhej.
Aztán ha aláírni nem akartak kétszázezren sem, akkor miért mennének el a népszavazásra elegen, és miért szavaznának a kormány ellen elegen?! Azért, mert a népszavazás jobban meg lesz szervezve? Igen, ez egy szempont. Nem mindegy, hogy az egész országban, minden körzetben, mindenkinek nagyon közel hozzák az urnát, vagy lényegében csak Budapesten, viszonylag sok ponton, de inkább a belvárosban lehet aláírni. Nem mindegy, mert ugyea magyar emberek nagy része lusta. De a népszavazáshoz ugye kellene a szavazati joggal rendelkezők több, mint fele, és kell a szavazatokban a többség. Ez ugye még a 2004-es népszavazáson sem jött össze, pedig a Fidesz nagyon megszervezte.
Tegyük fel, hogy a Fidesz ki tud vinni egymillió embert szavazni! Az egymillió emberrel tulajdonképpen még inkább az ellenzéket segíti, lehet, hogy ki se vinné őket. Ugyanis a nagy probléma, hogy ez esetben kell vagy 3 millió ember az ellenzékből ahhoz, hogy azt az ötven százalékot (ami több, mint négymillió) megugorja a népszavazás. Namost, körbenéz az ember az országban, visszaemlékezik a hírekre az utóbbi hónapokban, években. Ez az ellenzék százezres tüntetést se nagyon, vagy alig tudott összehozni. Ez az ellenzék csak pofázott, amikor Schmitt Pál nem mondott le, de csak pár százan, ezren mentek ki tüntetni.
Ebben az országban az ellenzéki pártoknak csak pár százezres a támogatottsága, az MSZP-é talán közelít a millióhoz. A Milla béna, mondjuk százezres tömeget tud kivinni tüntetni, ennél sokkal többet szavazni sem. És egyébként komoly átfedés is van, a Milla tüntetésein is részben a Szolidaritás és pártok támogatói jelennek meg. De a Szolidaritás is szinte nulla. Ők is jól elbénázták.
Jó, hogy népszavazásra valamivel több ember megy el, mint tüntetni, de akkor is. Ez az alaphangulat. Magyarországon az emberek többsége ugyebár nem tartozik egyetlen párthoz sem, nem szavazna sehova, és még civil szervezeteket sem támogat különösen. A népszavazás kérdései éppenséggel jók, jogosak, valamennyire érintik őket, de ha a magánnyugdíjak elvételét lenyelték, akkor ahhoz képest ez semmi. Nem lenne érvényes ez a szavazás, azt gondolom.
De nem csak a népnek van itt tanulság, az istenadta népnek, amelyik nyavajog, pofázik, de közben lusta, hanem az LMP-nek is. Az LMP ebből pontosan leszűrheti azt, hogy mire képes, mi az ereje. Bebizonyosodott, hogy továbbra is budapesti párt, vidéken alig volt gyűjtés. És ez a kétszázezernél alig több támogatói tömeg az, amelyre számíthat. Ennél sokkal több szavazója sem lesz 2014-ben sem, ha nem alkotnak valami nagyot. Ha alkotnak, meg érik még egy kicsit a helyzet, meg elmegy a bizonytalanok nagy része szavazni, akkor lesz mondjuk kétszer annyi, mint amit a közvélemény-kutatók mutatnak. Egyedül az is kevés.
Egyedül az LMP ennyire képes. Ezt a nagy tanulság. Meg lehet próbálni a kritika élét elterelni a többi párt fele, csak van egy nagy probléma: az LMP volt az, amely nem akart összefogást, amely elhatárolódik, és amely ahol teheti, rúg egyet az MSZP-n és a DK-n. Furcsa módon a DK-n nagyobbakat szokott. Ez két okból is fontos:
1) Ha az LMP nem akar összefogást, akkor ugye azzal KELL számolnia, amit egyedül el tud érni. Ezt büszkén fel is vállalta az LMP. Na most itt van, láthatja, hogy mi vár rá ezzel a bevállalással.
2) Ha valaki nem akar összefogni, sőt, még rúg is más pártokon, akkor még ha nem is mondta volna, hogy nem akar összefogást, milyen alapon várhatna el összefogást?
Persze az LMP azt mondta, hogy alkalmi összefogást szeretne. Hát ilyen alkalmi, se szaga, se bűze összefogást most kapott. Az MSZP és a DK nem rúgott bele az LMP-be, odáig ők nem alacsonyodtak le. De ne csodálkozzunk azon, hogy annyira azért nem is támogatták!
Annyira támogatták, amennyire kellett ahhoz, hogy jól fessen a kép. Elvi szinten, szimbolikus szinten támogatták. Mesterházy például médiafigyelem közepette írt alá Jávor Benedekkel. De konkrétan a szervezeteik nyilván nem gyűjtöttek nagy számban aláírásokat. Ne legyünk naivak, persze, hogy az MSZP és a DK nem tekintette annyira szívügyének a dolgot! Persze, hogy nem bánják, ha így ciklus közepén a valóság ad egy pofont az LMP-nek. Nem lehet tőlük zokon venni azután, amit az LMP-től kaptak. Meg jobb, ha a kis naiv ficsúrpárt most kap pofont, mint ha a választásokon kap majd. Akkor már késő lesz.
Azért ha a DK apparátusa is besegít, talán meglett volna a kétszázezer. Az MSZP pedig egymaga képes lett volna ennyit gyűjteni. A három párt egész biztosan megugrotta volna a szintet most. Hogy a népszavazáson nyerni tudtak volna-e, illetve tudtak volna-e érvényességi szintet elérni, az kérdéses. Talán ezért nem is vállalta a másik két párt annyira. Meg persze, fog a halál egy antiszociális LMP-nek gesztenyét kaparni.
Ez már csak így van, LMP, ideje elgondolkodni, mi lesz 2014-ben! Sokadszor mondtuk, de most itt van a pofon is!