Nemrég jelent meg Magyarország gazdasági jelentése, az egyik barátom csak így fogalmazott: ez siralmas. Pedig a Fidesz igen nagy arccal kezdett bele abba a gazdasági ámokfutásba, amit ők csak csodafegyvernek hívtak. A várakozásaikat jól csengő mondatokkal is kifejezték: egymillió új munkahelyet teremtünk. Az MSZP jelezte, hogy részben az egykulcsos adó és különadók nem fogják a kívánt eredményt hozni. És ha tetszik, ők aztán tudják, hisz az „elmúltnyolcévben” már minden gazdasági rezdülést kitapasztalhattak kormányon. Nagyon úgy néz ki igazuk lett.
Szóval a Fidesz gazdaságpolitikája a számok tükrében megbukott. Ennek ellenére úgy látom, hogy elmarad a beismerés. Cselekvésre vagy változtatásra még az ötletet sem látom. Az alábbi sajtóválogatást az elmúlt pár hónap írásaiból állítottam össze. Kíváncsi voltam, hol is tart az az egymillió új munkahely, amit ígértek?
Bedőlt a hévízi élményfürdő terve
Tavaly kiderült, további élményfürdők építésére nem szán uniós és magyar fejlesztési pénzt a kormány. Ez gyakorlatilag megadta a kegyelemdöfést a cégnek. Az új tulajdonosnak a terület kármentesítését is el kell végeznie
Bedőlt Magyarország első komoly golfpályája
Egymilliárd forintért eladó Magyarország első 18 lyukú, nemzetközi minősítésű verseny golfpályája, az 1991-ben alakult bükfürdői Birdland Golf & Country Club golfpályája. A wellness szálloda tavaly októberben került a CIB Bank Zrt. tulajdonába, és rövid időn belül kétszer is üzemeltetőt váltott. A területen, a golfpálya mellett egy 166 apartmanból álló villaparkot is kialakítottak tulajdonosai.
Nem nyitottak ki pénteken a Főfotó Kft. üzletláncot üzemeltető Photo Hall üzletei az index.hu információi szerint; az internetes hírportál úgy tudja, a hálózat minden egysége váratlanul arra kapott utasítást, hogy tartsák zárva üzletüket és kezdjenek összepakolni. A Photo Hall mintegy 150 üzletből áll, ebből mintegy 50 saját tulajdonban van, a franchise rendszerben üzemeltetet boltok száma meghaladja a százat.
Üresen konganak a bezárt autószalonok
A több száz milliós nagyságrendű beruházással létrehozott autószalonokhoz ma már akár százmillió forint alatt is hozzá lehet jutni, különösen vidéken, de a fővárosi üzletek átlagára is százmillió forint körül van, vevő azonban csak a legritkább esetben jelentkezik. Új szalonok építése egyelőre szóba sem jön, mivel a forgalom még alig mozdult el a mélypontról, ráadásul az építés költsége legalább a kétszerese lenne a mostani pici áraknak.
A cégek bedőlési, fizetésképtelenségi aránya az elmúlt egy évben jelentősen megnövekedett, a cégek 3,29 százaléka szűnt meg fizetésképtelenség miatt, míg egy évvel korábban csak 2,99 százalékuk. Az első félévében az előző év azonos időszakához képest nemcsak a felszámolási eljárások és csődeljárások aránya ugrott meg, hanem a végelszámolások száma is jelentősen nőtt. A cégbezárások száma egyértelműen növekszik, és míg 2010 első felében még átlagosan naponta 130 cég szűnt meg felszámolással vagy végelszámolással, ma ez a szám megközelíti a napi 160-at is. A nyugati, gazdaságilag fejlettebbnek tartott országrészben, Fejér és Győr-Moson-Sopron megyében emelkedett a legnagyobb mértékben a cégbezárások száma.
Már a textilipar és a gumitermékek gyártása is kockázatos
A legmagasabb bedőlési arányú cégek listáján nagyobb átrendeződés történt, mivel a textiliparral és a gumitermékek gyártásával foglalkozó iparágak fizetésképtelenségi aránya jelentősen megnőtt az elmúlt 12 hónapban. Az építőipart és a hozzá kapcsolódó fafeldolgozást továbbra is kiemelkedően fenyegeti a fizetésképtelenség.
A radiocafé Kft. mára egy darab papír, rajta 150 millió forint követeléssel, amit valószínűleg senki sem fog megfizetni. A pillanatnyi állapot szerint garantáltan felszámolással végzi a cég.
Leárazták a keszthelyi húsüzemet
A felszámoló Vectigalis Zrt. ismét piacra dobta a hitelezőkkel szemben több mint egymilliárd forintos adósságot felhalmozó keszthelyi Hunnia Húsipari Termékgyártó Kft. vagyonelemeit - tájékoztatta lapunkat Péter Márta felszámolóbiztos. A Balaton-parti városban a Tapolcai úton lévő, több mint 38 ezer négyzetméteres központi telephely irányárát ezúttal nettó 350 millió forintban határozták meg.
Csődbe ment egy Nokia-beszállító
A pénzügyi válság és a távol-keleti konkurencia térdre kényszerítette a nagyrészt a Nokiának beszállító Savcor Kft.-t, a komáromi cég mintegy hárommilliárd forintnyi adósságot halmozott fel és elindult a felszámolása. Úgy tűnik, a hitelezők csak korlátozott mértékben juthatnak hozzá követeléseikhez.
Egy húsz éve Magyarországon termelő hűtőgépgyár húzza le a rolót, a finn Helkama Forste tatai üzeméből százötven dolgozót bocsátanak el. Nem hozott ugyanis eredményt a cég megmentése érdekében tavaly indított csődeljárás, így augusztus elején felszámolás alá került, írja a Napi Online.
Brutális visszaesés jöhet magyar iparban
Az Eurostat szerdán közölt adatai szerint éves összevetésben Magyarországon volt a legnagyobb visszaesés. Éves összehasonlításban csupán 5 tagországban csökkent az új rendelések állománya az elérhető adatok szerint. A legnagyobb mértékű, 8,3 százalékos visszaesés Magyarországon volt. A második és a harmadik Dánia és Görögország, egyaránt 6 százalékos mínusszal
Nem kellene sok az üveggyár megmentéséhez?
A felszámolás alatt álló öblösüveggyár megmentéséért, a termelés újraindításáért tüntettek csütörtökön Salgótarjánban. Palkovics Imre, a demonstrációt szervező Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke azt mondta, minimális állami pénz bevonásával talpra lehetne állítani a gyárat, amelynek felelős gazda kell, az pedig nem lehet más, mint a magyar állam.
És a sort lehetne hosszasan folytatni… Mi nem hibásokat keresünk, mi tényeket közlünk és kérdezzük: lesz így egymillió új munkahely??