Oscar Wilde utolsó szavai feljegyzések szerint állítólag ezek voltak (persze nem feltétlenül kell elhinni, hogy tényleg így, tényleg akkor, tényleg ott, és tényleg utolsó): "A tapétám és én halálpárbajt vívunk. Valamelyikünknek mennie kell." Mint tudjuk, sajnos a tapéta nyert.
Orbán Viktor Tusnádfürdőn bejelentette, hogy a nyugati jóléti társadalomnak vége. Ezzel Orbán a fél éves EU elnökség után végképp a nyugat-ellenesség talajára lépett. Wilde-ot parafrazálva mondhatnánk, hogy Orbán és a nyugat harcban áll. Szerencsére tudjuk, ki fog veszíteni. Legalábbis durva lenne, ha nem Orbán.
És ha már durva, akkor hasonló "megfigyelést" jelentett be többek között a norvég ámokfutó, Anders Behring Breivik által könyvében hivatkozott (600. oldal) blogbejegyzésben, melynek címe: "A jóléti társadalomnak vége, éljen a jóléti társadalom". A blogot magát, úgy tűnik, nem ő írta, hanem egy Fjordman nevű másik szélsőjobb, de Breivik hivatkozza, illetve hasonló szövegeket írt vagy ollózott be könyvébe.
"The welfare state wasn’t all bad, and it did indeed work better in Scandinavia than anywhere else. However, the welfare state belongs to a specific historical epoch that we are now rapidly leaving behind, and its flaws are starting to catch up with it."
"A jóléti társadalom nem volt annyira rossz, és Skandináviában jobban működött, mint bárhol máshol. De a jóléti társadalom egy speciális történelmi korszakhoz tartozik, melyet gyorsan lehagyunk, és a hibái kezdenek kirajzolódni."
"but the work ethic and the sense of duty slowly got eroded and replaced by a sense of rights, while the high taxation and the passivity bred by the system eroded initiative and the will to take risks."
"de a munkamorál és kötelességtudat lassan elmállott, és jogok tudatává változott, miközben a magas adózás és a passzivitás, amelyet a rendszer táplált, a kezdeményezés és a kockázatvállalást erodálta."
"In Norway, social benefits and salaries for low-skilled workers are among the highest in the world. At the same time, the salaries for highly skilled workers are comparatively lower and the taxes are high."
"Norvégiában, a képzetlen munkások szociális juttatásai és a fizetései a legmagasabbak között vannak a világon. Eközben a magasan képzett munkások fizetései relatíve alacsonyak és az adók magasak." Kritizálja a Norvég rendszert Fjordman.
És itt Fjordmannek a norvég rendszert illetően valószínűleg nagyobb igazsága van, mint Orbánnak Magyarországot illetően. Mert miket is mond és csinál Orbán? Egészen hasonlókat. Például az egykulcsos adó, amely jobban széthúzza a nettó fizetéseket. Vagy:
"a mostani gazdasági válság bizonyította, hogy véget ér a nyugati jóléti és fogyasztói társadalom időszaka, most a munkaalapú társadalmat kell felépíteni."
Mit akarok ezzel mondani? Van Fjordman és Breivik EZEN, és csak ezen gondolataiban némi igazság, de csak csak némi igazság. Vannak problémák a jóléti társadalomban, és ilyen problémák is akadnak. De sem vége nincs, sem akkora válságban nincs, hogy a bukás fenyegetne.
Az emigrációt illetően semmi igazságuk nincs, de ez Magyarországi viszonylatban nem annyira égető. Van még Orbán nagyon vázlatosan hangoztatott terveiben is valami, jóval kevesebb igazság. Jóval kevesebb, mivel Magyarország nem Norvégia. Magyarország még úgy igazán el sem érte azt a jóléti társadalmi szintet, amelynek Orbán szerint már vége is van. És végül van Orbán kivitelezésében, azaz gazdasági intézkedéseiben egy csomó hiba van, a kivitelezés tulajdonképpen teljesen hibás.
Mert az igaz, hogy nagyon jó volna Magyarországon több képzett munkaerőt látni. De a képzett munkásokat foglalkoztató gazdaságot nem egykulcsos adóval kellene létrehozni, hanem több tudománnyal, több oktatással. A gazdaságok vállalkozókedvét meg talán azzal, hogy nem különadókkal meg kormányhibából elkövetett fizetésemelési zsarolásokkal kedvtelenítik el őket.
És amiben sem Breiviknek, sem Fjordmannak, sem Orbánnak nincs igaza: a nyugati, jóléti társadalomnak nincs vége. A gazdasági világválság még a neoliberalizmus végét sem jelenti, ugyanis a neoliberalizmus, a kapitalizmus gazdasági válságostul messze jobb, mint bármilyen más gazdasági rendszer. Még az Orbán által csodált Kína is ettől olyan erős gazdaságilag, és nem valamiféle kommunista gazdaságpolitikától. Kína, India, Brazília és más feltörekvő országok az elkövetkező évtizedekben a neoliberalizmus útján fogják tovább járni, és Európa is ehhez fog alkalmazkodni. Európa egy kicsit olyan kulturális, "dekadens" centurmmá válhat, amilyen Görögország volt a Római Birodalomnak. Lehet, hogy idővel Európának le fog áldozni, de nem a neoliberalizmusnak, és nem a nyugati kultúrának. Ugyanis, ahogy Rómában is tovább élt a görög kultúra, úgy Kína is nyugativá válásával emelkedik fel.
Azonban, hogy eme hosszútávú jóslatokról ki mit gondol, az irreleváns abban, hogy Orbán hülyeségeket beszél, és még inkább butaságok az intézkedései.
Amit mondani akarok ezzel: Orbán félelmetesen közel került szélsőséges ideológiákhoz. Nagyon sok szélsőjobbos panelt átvett.Sokszor multiellenes, sokszor EU-ellenes, sokszor nyugat-ellenes. Néha nem. Ahogy éppen őszélkakassága gondolja. De veszélyesnek ez akkor is veszélyes.
Amit ezzel nem akarok mondani: nem akarom azt mondani, hogy aki bármiben egyetért Brievikkel, az szélsőjobbos. Még azt sem, hogy Orbán szélsőjobbos. Csak nagyon sodródik arra.
Amit ezzel nem akarok mondani: nem akarom azt mondani, hogy Orbán tömeggyilkos, nem akarom azt sugallni, hogy a Societas táborában fog lövöldözni, mert remélem nem fog. Méghozzá azért nem, mert egyelőre messze mérsékeltebb, és azért is, mert hatalma van. Akinek meg hatalma van, az általában inkább visszaél vele, és amíg nem ütközik akadályba, amíg nem frusztrált, addig nem fog szélsőséges cselekedetekbe. Ha pedig korlátokba fog ütközni, azok a cselekedetek, amelyeket akkor esetleg félnünk kell, hogy megtehet, nem ilyenek lesznek, bár az egész országot nézve hasonlóan durva következményük lehet. De lövöldözés az talán nem lesz. Remélem.
Az utolsó 100 komment: