Orbán mindent megtett azért, hogy igenis legyen kétharmad valamikor a jövőben, méghozzá pont őellene. Most ettől annyira fél, hogy hessegeti el a szellemet magától. De utol fogja érni.
***
Orbán Viktor a napokban azt találta kijelenteni, hogy Magyarországon nem lesz többé a közeljövőben kétharmad. Ez aligha egy józan becslés eredménye, Orbán inkább szeretné "az ördögöt levakarni a falról", hogy egy kissé furcsán ferdítsem az ismert szófordulatot.
Mint ahogy az ismeretes, Orbán Viktor nagyon sok poszton betonozott be Fideszes helytartókat; különböző, nehezen visszacsinálható változtatásokat vitt végbe, és ennek betetőzéseként, mint leginkább eklatáns esetként, egy új alkotmányt is rá akar erőltetni az országra.
Az emberek pedig ezt az alkotmányt nem szeretik, és idővel még inkább meg fogják utálni. De ne legyünk naivak, az emberek többségének annyira nagyon nem csípi a szemét a szentkoronázás, hogy utcára menjen, még talán annyira sem, hogy kétharmaddal szavazzanak a Fidesz ellen. Azonban az elkövetkező három év egyáltalán nem tűnik valami rózsásnak. Elő lehet majd venni a "rosszabbul élünk, mint négy éve" szlogent is - melyet szinte minden kampányban alkalmazni lehet - a szavazók feltüzelésére.
Három év múlva komolyan bajok lesznek, méghozzá Orbán Viktor saját hülyeségei fognak visszaütni: a nyugdíjak einstandolása elkezdi megfizettetni az árát, a különadókat vissza kellene vonni, IMF kölcsönöket nem lehet már felvenni, a gazdagoknak adott osztogató egykulcsos adó miatti költségvetési lyukat nem lehet betömni. Ha pedig Orbán tovább fokozza a megszorításokat, akkor helyben vagyunk: Az emberek gazdasági-társadalmi elégedetlensége tetemesen fokozódni fog.
Korrupció területén a Fidesz már most igazolta, hogy semmivel sem különb bármelyik más pártnál. 3 év múlva viszont az embereknek a Fidesz korrupciójából, botrányaiból, hülyeségeiből, pofátlanságaiból lesz elege.
És ez az elégedetlenség minden intézkedés mellett az alkotmányon is le fog csapódni. Az emberek nem csak gazdasági intézkedéseket, nem csak adóváltozásokat fognak követelni, hanem nagyon könnyen el lehet nekik adni, hogy mindennek oka az alkotmány. Illetve nem is kell nekik ezt annyira eladni, maguktól is ezt fogják gondolni. Én ezen nem sajnálkozok, mert az alkotmány-tervezet úgy rossz, ahogy van. Ha az emberek nem egészen racionális okokból fogják utálni, hát akkor így csapódik le Orbánon a saját butasága.
Ha egy kormány egypárt-alkotmányt erőltet keresztül az országon, akkor természetesen az elégedetlenség is egypárti lesz. Ezért kellett volna megosztani az alkotmányozás feladatát és felelősségét is más pártokkal.
Közbevetőleg jegyzem meg, hogy 2,7 millió ember szavazata igen satnya felhatalmazás az alkotmányozáshoz. Pláne, hogy a Fidesz a programjában egyáltalán nem ígért alkotmányozást, tehát semmiféle felhatalmazást nem kaphatott rá. Az előző választáson Orbán Viktor szlogenje ugyan az volt, hogy "kis felhatalmazás kis változás, nagy felhatalmazás, nagy változás", de az alkotmányt a programban elhallgatták. Ugyanezt a jelszót 3 év múlva a Fidesz ellenében is ki lehet majd játszani. Minél mélyebben betonozza be magát, annál inkább.
Ha az ember egy természetes viharra készül, akkor hozzákötheti magát egy narancsfához, hátha a vihar nem viszi el a fát. Ha nem, akkor megmenekült, ha igen, akkor nagy a baj. Azért a narancsfa nem igazán erős. Kockázatos, de lehetséges stratégia. A politikában azonban más a helyzet. Ott nem kérdés, hogy a vihar előbb-utóbb elsodorja a diktatúrát. Minél inkább bebetonozza magát, annál nagyobb vihar kell ahhoz, hogy elvigye, de ez a vihar elkerülhetetlenül el fog jönni. Mert a nép vihara pont a bebetonozás ellenhatásaként fokozódik. Hasonlóan Newton harmadik törvényéhez.
Én nehezen tudom elképzelni, hogy Orbán nincs ennek tudatában. Látnia kell ezeket. Kérdés, hogy ennek ellenére miért rohan a vesztébe? Az egyetlen megvitatni érdemes terve az lehet, hogy az új alkotmány után választásokat ír ki, megkockáztatja azoknak elvesztését. Ha veszít, akkor valóban lehet, hogy még nem lesz kétharmados többség ellene, így igaza van, az alkotmány megmenekül. Ha nyer, akkor pedig sikerülhet neki az alkotmányt a nép szemében legitimizálni, és a következő ciklus bárminemű problémáit viszonylag függetleníteni ettől a ciklustól. Ez részben sikerülhet neki, részben azért az emberek összekötnék a két ciklust, hiszen ugyanaz a párt kormányozna.
Amennyiben azonban Orbán ki akar tartani 2014-ig, akkor a jelenleg is látható népszerűségvesztéssel a Fidesz mélypontra kerül. Ha nem is lesz MSZP-s kétharmad ellenük, mert az MSZP népszerűsége eközben nem növekszik, az lehet, hogy egy MSZP-LMP koalíció képes lehet a kétharmados törvények meghozására. Lehet, hogy az MSZP például kormányt alakít, amiből az LMP kimarad, de az alkotmány visszavonását támogatják. Nyilván a médiatörvényt is visszavonják, és remélhetően a nyugdíj-einstandolást is. És akkor új pártokról nem is beszéltünk.
Orbán sokkal egyszerűbben is megúszhatta volna, ha a tőle várható minimális hülyeségeket viszi csak végbe. Mondjuk csak az egykulcsos adót, mert hát volt olyan buta, hogy megígérte, mondjuk az IMF-fel való szakítást, mert hát némi "játék hülyegyerekeknek" neki is kell. Ha csak ennyit tett volna, és mellőzte volna az alkotmányt meg a médiatörvényt és a nyugdíj-einstandot, akkor simán leválthatnák 2014-ben, de csak sima többséggel. Akkor tényleg nem lenne kétharmad.
De Orbán mindent megtett azért, hogy igenis legyen kétharmad valamikor a jövőben, méghozzá pont őellene. Most ettől annyira fél, hogy hessegeti el a szellemet magától. De utol fogja érni.
Az alkotmányt már egy olyan Fidesz fogja megszavazni, amelynek a közvélemény-kutatásoknál már sehol nincs kétharmada, nemhogy az országban, nemhogy az összes szavazók körében, de a biztos szavazóknál sem. Persze soha nem is volt. Kétharmados felhatalmazással dobálózni tehát eleve sunyiság volt. Volt egy 54 százaléka a szavazók körében. De ha egy kis szerencsénk van, akkor még a biztos szavazók körében sem lesz még egyszerű többsége sem. Már most is közel állunk ehhez.
Utána pedig hamarosan eljön az a pillanat, amikor a Fidesznek már csak harminc, húsz százaléka van, már esetleg nem is a legnépszerűbb párt. És akkor hogyan mennének neki a választásoknak? Most ezért kell harcolnunk, aztán a kétharmadért.