Egy olvasónk, láthatóan szorgos szoci villámtüntető, megosztotta velünk tapasztalatait a Szentkirályi utcai flash mobokról. Íme:
A villámtüntetés (flash mob) kiváló, gyorsreagálású módszer. A múltkor Lázár János lekezelő mondatai, most pedig a hétfői produkciója, amivel megvédte Wittner Mária védhetetlen mondatait; ez valóban gyors reagálást igényel.
A helyszín is jó. A Fidesz-székház azért is alkalmas, mert így jelezhető: itt maga a párt vállalt közösséget a vállalhatatlan mondatokkal.
A helyszín azért is jó, mert egy szűk utcát már száz ember megtölt, ugyanakkor jó összetartozás-érzést ad.
Itt meg kell említeni a rendőrség szakszerű hozzáállását. Noha egy villámtüntetést értelemszerűen nem lehet 3 nappal korábban bejelenteni, ők mindkét alkalommal vették a jelzést, és lezárták a forgalom elől a Szentkirályi utcát. Az autók és a tüntetők aligha fértek volna el egyszerre az utcában, kezelhetetlen helyzetet okozott volna.
Maga a rendezvény mindkét alkalommal jól volt fölépítve. Rövid beszéd, kiegészítve poénos idézetekkel, illetve tegnap a piroslapok lobogtatásával. A sajtósok élvezettel filmezték.
Kulcskérdés a szervezés és a résztvevők. Ebben egyik esemény sem volt erős, a tegnapi még halványabb volt. Épp a gyors szervezés miatt nincs elvesztegetni való idő. Lázár és Orbán az Országgyűlésen már hétfő délután kiállt Wittner mellett, így a kedd esti villámtüntetésről lehetett dönteni már hétfő este.
Akkor viszont indulni kell, azonnal. A Fészbuk-eseményt kedd délben létrehozni, nagy időveszteség. Legjobb, ha egy tüntető már reggel úgy indulhat, hogy tudja, hatkor ott lesz, de ha átszervezi is a napját, azt minél korábban kell tudnia. A szervezést segíthette az, hogy vállaltan pártos eseményként, használható volt a belső netes hálózat. Ez sem lehetett hatékony, mert pártbeli „egyszerű aktivisták” elég kevesen voltak. (Hogy ez a késői üzenet, vagy általában a gyönge mozgósíthatóság miatt volt, az további kérdés).
Úgy láttam, ott voltak a párthoz nem kötődő, más tüntetésen is látható emberek, ami arra utal, hogy az általános netes hírverés is működött, a késői kezdés ellenére is. (A Piroslap Fészbuk-oldalán is harminc lájkolás erre utal.) Az esemény Fészbuk-oldalán tegnap este jó száz ember jelezte, hogy részt vesz – ez most kb. egyezett a tüntetők számával.
A múltkori villámtüntetést egy LMP-közeli blog hirdette meg, amely meg tudta mozdítani az utóbb említett csoportot, és kisebb részben az MSZP-s aktivistákat. Nyilván voltak ott LMP-s aktivisták is, de az ő számuk eleve nem lehetett jelentős. Az akkori kb. kétszáz ember többsége tehát valószínűleg abből a közélet iránt érzékeny körből való volt, amely kritikus az Orbán-kormánnyal, meg általában a pártokkal is (amely az elmúlt két évben általában az LMP széles-lehetséges bázisát alkotta).
Ők tekinthetők műfaj szerint is egy közéleti flash mob alapközönségének. Mivel a szervezésben a múltkor is rendesen részt vállaltak a baloldali jellegű oldalak, elképzelhető, hogy a szokásosnál több volt közüttük a baloldal felé nyitott ember. Emellett ott voltak kisebb létszámban az említett MSZP-aktivisták is.
Első lépcsős kövezkeztetés. A tegnapi villámtüntetés a későbbiekben két irányban vihető tovább. Ha vállatan pártos a szervezés, akkor ugyanezt kell rutinosabban csinálni. Másik irány, ha nyitottabb a szervezés (ahogy a múltkor egy pártkötődésú, de civil blog indította). Ekkor persze magán a rendezvényen is alapvetően civileknek kell szerepelniük, de politikusok is megjelenhetnek. Vagy előre vállaltan, vagy csöndesen, ahogy a múltkori villámtüntetés után Schiffer András is nyilatkozott egy blognak.