Cikkemben arra kívánok rávilágítani, hogy az évek során kifejlődött huliganizmus, hogyan hódított teret a világ egyes részein, és e mögött milyen gondolkodásmód összpontosul. Írásomban rövid említést fogok tenni, mind a magyar mind a külföldi futballpályákon történt rendbontások, politikai felfogások terén egyaránt.
Mielőtt belevágunk, tudnunk kell a huliganizmus jelentését, meghatározását. Ehhez a múlt századhoz is vissza kell nyúljak, mert akkor is voltak már értelmezések. 1914-ben huligánnak nevezték mindazon személyeket, kik a társadalmi együttélés konvencióit durván megsértik, felrúgják.
1919-es jelentése már módosult egyfajta ideológia által. Itt már a köpönyegforgatókat, a szocializmus eszméit eláruló embereket, sztrájktörőket, ellenforradalmár banditákat nevezték huligánnak. A szótár még példát is hoz rá: „ A huligánok közül kerültek ki a besúgók, sztrájktörők, és egyéb munkásárulók.”.
A felszabadulás utáni, vagyis a szocializmus időszakára tehető jelentései a huligán szónak, szintén e témakört öleli fel. Tehát a provokátor, az ellenforradalmár, a munkakerülő, sztrájkoló garázda, akiket más néven lumper- proletároknak neveztek. Magatartásban az erőszakosság és a züllöttség jellemezte őket. Az 1956. utáni időszakban az ellenforradalmár jelentés és az ellenforradalmi terrorakcióra könnyen kapható személy körülírás vette át a jelentésbeli elsőbbséget. Ám, egy enyhébb jelentéskörrel is egybefonódott, miszerint huligánoknak nevezték azokat a fiatalokat is ’56 után, akiknél a nyugati kultúra érvényesült, továbbá hosszúra növesztették a hajukat. A legújabb értelmezés szerint a huligán jelentése a következő: „a társadalmi együttélés szabályait semmibe vevő, garázda, hátrányt okozó - rendszerint fiatalkorú – személy.”
Ez a fajta megállapítás személyes véleményem szerint nem teljesen fedi a valóságot. Egyrészt mi a garancia arra, hogy az a személy, aki magát huligánnak vallja, ezeknek a pontoknak megfelel. Nem feltétlen kell fiatalnak lenni ahhoz, hogy valaki semmibe vegye a törvényeket, szabályokat. Másrészről egy fiatalkorú sokszor pont ifjúságának köszönhetően nincsen tisztában cselekedeteinek súlyával. Ezen feltételezésem kulcsfogalma a tömegpszichológia. Amikor tömegpszichológia hatására többen megfeledkezve önmagukról, a másikat követve, úgymond biztonságban érezve magukat, a rendőri felszólítás ellenére ellenálláshoz folyamodnak. És ezek az személyek rendszerint nem „suhanc” fiatalok, hanem középiskolás illetve felsőoktatásban tanuló diákok, hallgatók. Egyszerűen a balhé kedvéért, (lehet mit mesélni a haveroknak effektus)mert ők ezt fontosnak tartják, tudatában vagy sem annak, hogy a törvény ellen szegeződnek. Ez természetesen egy igen nagy veszélyforrás a társadalom szemszögéből, mert az említett tömegpszichózis embereket egy életre képes megváltoztatni. Ezt az „öreg rókák” könyörtelenül ki is használják a fiatalabb „kollégákkal” szemben. A társadalomra néző veszélyek ilyenkor jelennek meg először. A politikai hitvallás átkonvertálása után az életforma átvétele következik, és az egykor még csak a balhé kedvéért romboló személyek, már más eseményeken is részt vesznek. Események alatt értem , a tüntetéseket , kisebb-nagyobb rendbontásokat etc.…
A politikai felfogásra külön kitérnék. Nálunk viszonylag új jelenség az, hogy a focihuligánok aktív részesei a politikai rendezvényeken tapasztalt atrocitásoknak. Ennek egyik oka a nyugati tendenciával szemben, hogy míg ott a focinak presztízse van és színvonalas, addig itthon ennek nyomát sem látjuk. Minthogy azt sem, hogy a biztonságpolitikai intézkedések erre bármilyen hangsúlyt fektetnének, akár prevenciós, akár végrehajtás szempontjából nézzük. (Bár a nemrégiben megválasztott MLSZ a futballhuliganizmus teljes felszámolását tűzte ki céljául-eleddig sikertelenül) A csekély létszám pedig teret enged annak, hogy a meccsekre kilátogató kikristályosodott ideológiával nem rendelkezők, szélsőjobbos, ill. szélsőbalos csoportosulásokat alakítsanak ki. Feltételezéseket lehet kreálni, de tény és való, hogy ezen individumok között vannak olyanok, akik nem azonosulnak teljesen a skandált rigmusokkal (cigányozás,zsidózás) , inkább az előbbiekben tárgyalt tömegpszichózis hatására cselekednek. Erre ékes bizonyíték a 2008-as dunaszerdahelyi események sorozata is. Persze mind hogy mindennek, ennek is voltak előzményei, amelyet objektívan kívánok elemezni. Az 1991-92-es Magyar NBI-et tizenegy év után nyerte meg ismét a Ferencváros, így a következő évben, indulási jogot szerzett a Bajnokcsapatok Európa Kupája küzdelmeibe. Az első fordulóban a Slovan Bratislava jutott a Fradinak ellenfélül. Drukkereik ekkoriban kezdtek hírhedté válni Európában, ezekben az években kezdték el szervezni az első szurkolói csoportokat. „A Killer Green Group (…) már egyértelműen huligán csoportosulásként jött létre 1991/92-ben.” A mérkőzés előtt, alatt és után is több rendbontás történt, a rendőrök pedig szakszerűtlenül és brutálisan léptek fel, minden szurkolóval szemben. 2008-ban ismét nagy számban felkerekedtek az anyaországi magyarok, és elindultak a Dunaszerdahelyre, a város csapata az FK DAC és a Slovan mérkőzésére. A mérkőzések körülményei kísértetiesen hasonlóak voltak. Mindkét esetben, feszült volt a két ország közötti politikai helyzet, előre tudták a hatóságok, hogy balhé várható, a magyar rendőrség csak megfigyelő és tanácsadó jelleggel volt jelen. Szlovákiában Vladimír Mečiar, és Robert Fico vezetésével jobboldali kormány volt hatalmon, radikális nemzeti szövetségessel megerősítve, valamint Magyarországon is erősödtek, a marginális nézetek, többek között Csurka István folyamatos eltávolodásával az MDF-től, illetve a Magyar Gárda megalakulásával illetve a Jobbik erősödésével. A legnagyobb különbség, hogy míg az első esetben a legnépszerűbb magyar csapat játszott nemzetközi kupamérkőzést, addig 2008-ban a magyarság felvidéki zászlóshajójának számító FK DAC, egy szlovák bajnokin vívott meg a Slovan Bratislavával.Megfigyelhető mindkét esetben, hogy a szurkolók többségét a Fradi tábor „keménymagja” alkotta. Az ő kialakult ideológiájuk, meg átterjedt más szurkolói csoportosulásokra és napjainkban többségük, már ezen elv szerint működnek.
Magyarországon azonban nem tekinthetünk úgy politikai jelleggel ezekre a csoportokra, mint például az olaszországi Laziora vagy a Livornora. Itthon inkább egy pólusú ez a rendszer és az Ultra csoportok inkább szélsőjobbos nézetek felé tendálnak. (Fradi, Újpest, Debrecen, Kispest)
Azonban külföldön teljesen más a helyzet. Olaszországban megtalálhatjuk a klasszikus szélsőjobboldali ultrákat (Lazio, Verona, Internazionale) illetve a szélsőbaloldali táborokat.(Livorno, Pisa, Atalanta). Spanyolországban az autonómiailag heterogén területeken is színes a paletta.(baszkok, katalánok) Itt a nemzeti identitás okozta ellenszenv az atrocitások okozója. Nemzetközileg megfigyelhető jelenség, hogy azon csoportok, akik vállalják politikai hitvallásukat, zászlókkal, sálakkal, dalokkal hirdetik is azokat. Nem egyszer megfigyelhető meccseken a horogkeresztes zászlók és a Lenin-t illetve Sztálint ábrázoló drapériák.
Ahogyan az elején említettem a futball huliganizmus az egész világot megfertőzte, de inkább Európára és Dél-Amerikára jellemző. Viszont Dél-Amerikában sokkal véresebb harcok folynak. Ott nem a politikai hovatartozás miatt történnek a rendbontások, hanem ott kifejezetten bandaháborúk folynak. Havonta hallhatunk a hírekből arról, hogy lelőtték, meglincselték, megölték az ellenfél táborának szurkolóját. Ez elgondolkodtató dolog, és végképp elgondolkodtató az a tény, hogy ez miért pont a futballhoz kötődik.
Végkövetkeztetésnek levonható, hogy a huliganizmus mára egy „iparággá” fejlődte ki magát. Akár szubkulturális (ruházat,zene) akár politikai szemszögből nézzük, valakiknek nagyon jövedelmező. Jóllehet a többségi társadalom nem bír azonosulni a huligánokkal, s bár többnyire negatív híreket hallunk róluk, bizonyos dolgokban példát statuálnak: összetartozás, kitartás és a hűség. DE a tény az tény. A huliganizmus családokat tart távol sporteseményekről, árt a társadalomnak, a demokráciának és a józan gondolkodásnak. Kérdés: milyen szankcióval fékezhető meg ez a jelenség és mennyiben igényli ezt a társadalom?