Természetesen Egyiptom és Magyarország viszonylag messze van egymástól, és iszonyú sok szempontból különbözik. Hogyan is láthatna oda Orbán! Hacsak nem azért, mert éppen ott járt. Két érdekes momentum kapcsolja ugyanis össze Orbánt Egyiptommal.
Az elsőt már említettem: a látogatás. Ám ez szerintem csupán véletlen egybeesés. Ugyanakkor igazán szimbolikus egybeesés. Véletlen, hogy Orbán Viktor épp a napokban Egyiptomba látogatott, és talán utoljára, de biztosan az utolsók egyikeként találkozott Hoszni Mubarak elnökkel. Olyanokat talált mondani, hogy "itt azonban szeretnek bennünket" (nem, mint az EU-ban, és egyre inkább otthon, ugye Viktor?:) Hazaérkezte után, pár nappal később igazán szíven üthették a hírek.
Nemrég a tunéziai forradalomra figyelmeztettem Orbánt, és lám, maga is láthat valamit, hiszen ezt nyilatkozta: "A tunéziai felkelésnek van egy szociális tartalma is, amin nekünk, magyaroknak is érdemes hosszabb távon elgondolkodni". Igen, érdemes volna hosszabb távon elgondolkodni, Mössziő Obán. Bár kétlem, hogy arra figyelnél, amire kéne figyelned.
A "kiegyensúlyozott" királyi tévében egy ilyen hír jelent meg az egyiptomi látogatásról: "Orbán helyretette, amit Gyurcsány elszúrt". Hát Mössziő Obán, ha te most tényleg helyre raktál bármit is Mubarakkal, akkor azt jól el... ...szúrtad! És most ez független attól, hogy az egyiptomi forradalom győz, vagy veszít, mert egy diktátorral "raktad helyre" a dolgot. Abszurdum. Egy olyan diktátorral, aki ha bukik, ha nem, de, hogy a kedvenc jobbikos és fideszes kifejezéssel éljek, "szemeket lövetett ki", mitöbb, emberek haltak meg. Sajnos emberek életükkel fizettek a forradalomért. Bizony ez is lehet a diktatúrák ára.
Ó hát igen, a jobber olvasók erre a szemkilövetésre, a gumilövedékekre tutira beizgulnak. De Gyurcsány és Mubarak össze sem hasonlítható. Mubarak ugyanis a tüntetéseket egy az egyben betiltotta, kijárási tilalmat vezetett be, és a pénteki imáról kijövő békés tömegre egyből rátámadott a rendőrség. Akárhogy is hazudta Orbán, Gyurcsány korában a rendőrség nem kapott bevetési parancsot békés tömeg ellen. És Egyiptomban emberek haltak meg (eddig sajnos 26), harckocsik és katonák tartanak rendet az utcán. Azaz kétségbeesetten harcolnak.
Mubarak gyakorlatilag egy az egyben lezáratta az Internetet is. És itt egy másik kapcsolat Orbánnal, ami már fontosabb. Hiszen Orbán mit is mondott, az EU-parlamentben? "Hogyan képzeli bárki, hogy a 21. században, az internet világában cenzúrázhatja bárki is az internetet? " Mint ahogy arra rámutattam, Orbán itt persze a szokásos egyszerűséggel nézi a világot. Az Internetet lehet jobban erőltetve, és kevésbé drasztikusan cenzúrázni. Mubarak azt a megoldást választotta, amely Észak-Koreában "működik". De nem ugyanaz elvenni az emberektől az Internetet, mint ha eleve nincs.
Az utóbbi évek forradalmai rendre a Twitter és Facebook segítségével szerveződtek. Ukrajna, Irán, Grúzia, Tunézia... Ezek közül csak egyetlen ország, Irán demonstrálta, hogy az Internet részleges cenzúrázása és lekapcsolása, egészen brutális erőszakkal kombinálva egy olyan országban, ahol a diktátornak van részleges támogatottsága is, meg tud fékezni egy forradalmat.
Mubarak viszont az egyetlen, aki megpróbálta a szinte teljes lekapcsolást. De ugye azután már a telefonokat és mobilokat is le kellett kapcsolni. Anélkül nem ér sokat. Hát az eredményét látjuk: a forradalom csak lángra kapott tőle: egy pillanat alatt hetvenezer ember termett az utcán.
(Milyen könnyű lenne kicserélni az arcképet. Még hasonlít is. A szín az megfelel.)
A gondolatmenetre visszatérve. Mert ugye ha nincs telefon, nincs Internet, akkor még az apolitikus ember is elemi erővel háborodik fel. Manapság az Internetet lekapcsolni nagyobb sértés, mint a vizet elzárni.
Szóval, Mössziő Obán, lehet cenzúrázni az Internetet, csak valószínűleg nem érdemes. És Mössziö Obán, a tévét és a sajtót is lehet, csak azt sem érdemes. El lehet jutni oda, mi már ismerjük ezt, amikor az MTI, az MTV mondja a maga "kiegyensúlyozott beszámolóit", és az emberek otthon mind pontosan tudják, hogy az nem igaz. Közel vagyunk már ehhez most is, ott tartunk, hogy sokan tudjuk, de még nem vagyunk elegen. Régen a Szabad Európát hallgatták az emberek. Ma az Indexet, Hírszerzőt, blogokat olvassák. És ha ezeket lekapcsolod, Mössziő Obán, akkor majd a külföldi blogokat fogják. (Ez mondjuk már csak nemzetgazdasági szempontból is totál hülyeség, mert támogatása a külföldi multiknak.) Aztán, ha mindent lekapcsolsz, akkor megy ki a hetvenezer ember az utcára. És még több követi.
Mössziő Obán, ha vigyázó szemed Egyiptomra veted, akkor megláthatod az egyik lehetséges jövőd. Lehet, hogy húsz év bebetonozásra készülsz, de ha igen, akkor annál nagyobb tömeg fog rád szakadni. Én azt gondolom, hogy még megélheted, az Internet korában ezek a dolgok gyorsabban mennek.
Tunéziában egy ember felgyújtotta magát, és ez elég volt az egész ország belobbantására. Elemzők azt mondják, hogy talán az egész arab világ lángra borul. Nem Bush iraki háborúja hozta ezt el (bár szerintem volt esélye, és talán volt szerepe is benne), hanem egy tunéziai kétségbeesett piaci árus. Mert megérett a helyzet. Mössziő Obán, Magyarországon is megérhet. Nézd csak, ezen a képen csak egy színt kell kicsit megváltoztatni a zászlón!
"Lapzárta" után történt: Mubarak éjjel levágott egy obánus beszédet, sok szép szóvirággal, "minden szép és jó lesz", de semmi program, semmi konkrétum. Egy beszéd, amelyben a bőrét kívánta menteni, de valójában nem értette a népet: "mondjon le, távozzon, a pártja távozzon, legyen demokrácia!". Nem mondott le, nem jelentett be választásokat, nem jelentett be konkrét intézkedéseket, csak a egyetlen kis változtatást, bűnbak-keresést: lemondatja a kormányt. Hogy ez elég lesz-e a túlélésre? Az a következő napokban dől el. De Egyiptomban ma mindenképpen történelmet írtak.
Az utolsó 100 komment: