Az utóbbi hónapban, a csendesebb karácsonyi szünet előtt és után fokozódott a médiatörvény-ellenes hangulat. Olyan civil tüntetések voltak, amelyeken nagy tömegek nem vettek részt, de Magyarországon, ma ez is változás, valamit jelez. A magánnyugdíj-pénztárak einstandolása is egyre nagyobb feszültségeket szülhet, hiszen az embereknek ebben a hónapban kell nyilatkozniuk, várhatóan tehát több ember értesül az ügyről, és több emberben tudatosul: ez nem vicc.
Ugyanakkor, az utolsó közvélemény-kutatást a pártok támogatottságáról, ha nem tévedek, akkor karácsony előtt olvashattuk. Ez néhány százalékos Fidesz-veszteségről tanúskodott. Akkor. Emellett az MSZP, LMP és a Jobbik támogatottsága nem változott érdemben. Mondjuk a Jobbiknak nem szurkolunk, csak megemlítjük, nem oda vándoroltak a csalódottak, hanem a bizonytalanok körébe.
Mégis, mivel a helyzet fokozódik, és a Volksgemeinschaft nemzeti egység kormányát egyre több támadás éri, az ember kíváncsi volna, hogy ez hogyan ülepedik le a pártok támogatottságában.
Tapasztalhatjuk, hogy különféle fórumokon, kommentelős helyeken feléledt a liberális baloldal. Láthatjuk, hogy Facebookon erősödik. Olyan ismerőseim csatlakoztak mozgalmakhoz, akik azelőtt nem politizáltak, nem tudtam politikai nézeteikről semmit. Az én ismerősi köröm ugyanakkor egy szűk réteg. Nem biztos, hogy az a fordulat, ami az internetező, értelmiségi, vagy ahhoz közeli, elsősorban fővárosi emberek körében bekövetkezett, leszivárog vidékre, illetve a politikával nem foglalkozó rétegekhez is. Jó lenne tudni tehát felméréseket. De ilyen felmérérsünk még nincs.
Amink van, az néhány időközi választás eredménye. Ezek közül azok az érdekesek, ahol pártok jelöltje indul. Sok faluban független jelöltek harcoltak, ezeknek eredménye a faluknak érdekes, de nekünk most nem. Többnyire azért van ilyen választás, mert korábban szavazategyenlőség alakult ki, mint például Nyírtelken, ahol az MSZP fényesen győzött, 57 százalékkal, miközben előtte egyenlőség volt. Hasonlóan a XX. kerületben.
Van azonban ellenpélda is, a 11. kerületben. Bár itt a különbség nem nagy, és Kőröstarcsán.
A nyírtelki eredmény különös jelentősége, hogy az utolsó közvélemény-kutatás óta történt. Friss. Nagyon óvatos spekulációkra ad lehetőséget, és csak a hivatalos felmérések hiányában.
Az 57 százalékot semmiképpen nem megalapozott az országra kivetíteni, hiszen egy olyan körzetről van szó, amelyben azelőtt szavazat-egyenlőség volt. Ez tehát nem reprezentatív felmérés. Ugyanakkor a minta nagysága meghaladja a hivatalos felmérések mintáját.
Ami figyelemre méltó, az az egy harmados elmozdulás az MSZP javára. Egyrészt a részvétel sokkal nagyobb volt, és az októberi választásokhoz képest elért többlet teljesen az MSZP-hez ment. Ez az elmozdulás fontos. Az MSZP-szavazók aktivizálódását jelzi. Aktivizálódást, amelynek hiánya az utóbbi választások kudarcainak fő közvetlen oka volt.
Van egy hipotézisem, amelyet ez a változás alátámaszt. A közvélemény-kutatás és a valódi választás között az is különbség, hogy ez utóbbi éles. Az időközi választásnak hátránya, hogy nem reprezentatív, előnye, hogy nagyobb mintán történt, és előnye, hogy komoly.
A felméréseknél a Fidesz támogatottságának csökkenését láttuk, de nem láttuk az MSZP vagy LMP növekedését. Ennek oka, hogy a kiábrándultak bizonytalanokká váltak. Még nem elég cool nekik az MSZP-re szavazni. Ezt nem ismerik el, amikor a kérdezőbiztos kérdezi tőlük. De lehet, hogy éles helyzetben már mégis inkább leadnák a szavazatukat az MSZP-re.
Disclaimer: Szeretném megismételni, hogy elemzésem erősen bizonytalan.