Azt hiszem a közélet iránt érdeklődő politológus-hallgatóként érthető, hogy érdekes számomra a liberális tábor utóbbi két éves mozgása. Korábban írtam már arról, hogy a magyar pártpolitikai rendszerben az SZDSZ egyértelműen űrt hagyott maga után. Hiszen, liberális gondolkodású, liberális szemléletmódot követő ember van a társadalomban nem is kevés, de hogy őket pontosan ki kiképviseli, SZDSZ parlamentből történő kihullásával nem olyan egyértelmű.
Az egykori liberális monopólium persze próbálkozik. Ennek ékes jele, hogy ma tartotta országos küldöttgyűlését. Mely inkább jobban hasonlított a párt helyzetéhez képest egy jó hangulatú helyzetelemző beszélgetéshez, mint sem egy pártkongresszushoz. A témák vegyesek, de voltak olyan lényegi kérdések, melyről szinte mindenki beszélt.
Valamiért összekötnek minket a korrupcióval?
Mécs Imre az SZDSZ legnagyobb hibájának tartotta, hogy a pártfinanszírozás körüli anomáliák felszámolásának nem volt élharcosa. Majd ezt a gondolat menetet Kerényi Imre, úgy folytatta, hogy nincs olyan ok amiért bűnt el lehet követni. Azonban jelen pillanatban a társadalmi gondolkodás egyszerűen kedvez a korrupciónak és lehetetlenné teszi a politika alakítóit olyan lépések meghozatalára, melyekkel érdemben meg lehetne szüntetni az eseteleges visszaéléseket.
Kimennek a csángó magyaroknak székely himnuszt énekelni
Persze nem csak az SZDSZ helyzetéről volt szó, hanem aktuálpolitikai kérdések is szóba kerültek. Az alkotmányozással kapcsolatban egy magát liberális jogásznak aposztrofáló úr igen kemény kritikát fogalmazott meg: „Annyira piti amit látunk, ha az SZDSZ anno az alkotmányt előkészítő bizottságban ilyen anyagot tesz le nagyon sült volna a képünk. Nemhogy demokrácia szempontjából aggályos a tervezet, de tele van stilisztikai és helyesírási hibákkal. Általános iskolában egy gyerek erre "kettesalát" kapna, a Fidesznek meg ez az alkotmánytervezete. Egy kezdő csacsi jogász is tudja, hogy hiába van valakinek kétharmada a parlamentben, ha társadalomban nincs konszenzus az alkotmánnyal kapcsolatban, akkor nem alkotmányozhat.” Azonban a jobboldal baklövéseinek ostorozás itt még koránt sem ért véget, a határon túli politika lelkes jobboldali követeinek egyik tudatlanságáról is meghallgathatunk egy tanmesét: „Kimennek a a jobboldali nemzetmentők a csángó magyaroknak székely himnuszt énekelni. Közben azt se tudják, hogy a csángóknak van saját énekük, és ezzel azt a téves román teóriát erősítik, hogy a csángók meg a székelyek ugyanazok…”
A 31-es hullámhosszon meg a 19-es jött be a Szabad Európa rádió
Természetesen a médiatörvényt sem hagyta kritika nélkül az SZDSZ küldöttgyűlése. Úgy vélik, hogy a Fidesz kormány itt tiporta meg a legjobban a szabadságjogokat. Megoldás csupán a civil kurázsi lehet. Éppen ezért felnézünk Mong Attilára, aki az állásával játszva is mert tenni - mondta az egyik küldött, majd folytatta: . „András ragasztgatja az SZDSZ.hu-s matricát én meg zsebből osztogatom a szamizdatot és kapják be a médiatörvényt.”
Sok sok liberális kis-kakas
A liberális tábor az elmúlt években ezerfelé hullott. Az SZDSZ küldöttgyűlésén többen is azt szorgalmazták, hogy valamilyen szövetséget alkossanak ezek a szervezetek és esetleg így kellene megméretődni a választáson. A baj az, hogy mindegyik szervezet arra törekszik, hogy maga alá gyűrje a többit, pedig ha egy egymás mellérendelt viszonyt hoznának létre, akkor még működhetne is. Hiba volt a korábbi pártvezetések részéröl az egyéni alapszervezeti vélemények elfojtani, és akik az utóbbi időben távoztak a pártól azokat vissza kell hívni. „89-ben is csóró volt az SZDSZ és most is az, azonban a liberális közösségek akkor össze tudtak ülni.” Most meg beszélünk, beszélünk de semmi nem változik” Az SZDSZ nem lehet egy körúton belüli Budapest-centrikus párt, az újraszervezés során. „Sokan jöttek rá, hogy a LMP nem is annyira liberális, azonban mi meg látszólag nem vagyunk. De vagyunk!”
Jó hírek
Mécs Imre bejelentette az elején, hogy az öt évvel ezelőtt felfüggesztett tagságát visszaállítja és kezdeményezi, hogy keressenek meg minden korábbi SZDSZ-est és hívják vissza.
Az Európai Liberális Párt továbbra is az SZDSZ-t tekinti magyarországi partnerének, és január végén a médiatörvénnyel kapcsolatban Magyarországra is látogat egy delegáció- ezt már Szabadai Viktor jelentette be.
Szóval valahogy így telt az egykor szebb napokat is megélt SZDSZ küldöttgyűlése. Azonban engem elgondolkoztatott, hogy az SZDSZ korábbi „haszonélvezői” közül senki, de senki nem volt jelen. Nem láttam, Demszkyt, nem láttam Horn Gábort, nem láttam Kóka Jánost, Gusztos Pétert, Fodor Gábort, Kuncze Gábort, senkit… tényleg csak nagyon lelkese másodvonalbeliek voltak… Ez van…