Magyarország 20 éve a harmadik köztársaság demokratikus mámorában él. Ebből az következik, hogy előtte kétszer már volt köztársaság, melyek nagyon rövid életűek voltak. De ebből is következik valami: mindegyiket egy diktatórikus gondolkodásmód semmisítette meg.
Kép forrása:delmagyar.hu
A hatalmat gyakorlók, ha nem elkötelezett demokraták akkor nem szeretik, hogy mozgásterük nem végtelen… és hiába az ember fia az ország miniszterelnöke, feladatát mint mindenki más szabályok szerint végzi. S a különböző szervek ellenőrzik azt. Helyzet itt a profán világban az, hogy az állam vezetők nem istenek vagy félistenek, hanem emberek. És, mint emberek tévedhetnek és tévednek is.
Persze, az hogy Magyarországon rövid ideig éltek a demokráciák mindig kellett az hozzá, hogy a nemzetközi politika egy picit nagyobb gondokkal legyen elfoglalva… ha tetszik demokratikus őrző tekintetük nem épp Magyarországra figyelt.
Az első köztársaság idején a nemzetközi politikának az volt a fontos, hogy az I. világháborút lezáró békét valaki hajlandó legyen aláírni. Ha az éppen a cseppet irredenta Horthy Miklós az, aki egy cseppet nem demokratikus rendszert épít ki… hát istenem. Horthy gondoskodott róla: alá lett írva Trianon.
A második köztársaság életét is a nemzetközi helyzet pecsételte meg. Leegyszerűsítve azt mondhatom Jaltában a II. világháború győztesei Szovjet gyámságba helyezték a magyar földet. Tőlük meg ugye senki nem várta, hogy elhozzák a közép Európába a demokráciát? Nem is hozták, kaptunk egy sztálinista diktatúrát…
Aztán 1946-ban sem azzal voltak elfoglalva a második köztársaság demokratái, hogy alkotmány adjanak a népnek… a nyilas diktatúra romjai között kellett valami életet lehelni az ország iparába, gazdaságába. A lebombázott hajlékokba, a felrobbantott hidakba stb. stb. stb.
Így az alkotmány az 1949-es év és Rákosi Mátyás pajtás szellemi terménye. Hű minta a csak külsőségeiben polgári 1936-os szovjet alkotmány volt. Aztán kerek 40 évig azt nézhettük, hogy az egypárti vezetők, hogy váltják egymást az ország székében. Beleszólás nulla.
Most is alkotmányozni fogunk. Ha tetszik a nemzetközi helyzet most is fokozódik. Sajnos a TV-ben és az újságokban furcsa… és számomra nem biztató dolgokat lehet olvasni. A világválság megviselte az EU-t. A görög válság után jött az ír… de, hogy Brüsszel feje fájjon para Portugália és Spanyolország helyzete is… a német hiány nagyon magas… Orbánnak több mindent néznek el, csak hogy ne kelljen még Magyarországgal is bíbelődni… Ismerős szitu. És tudjuk a történelem ismétli önmagát.
És az alkotmány. Az 1989-es rendszerváltók egy hibája, hogy az akkor megírt alkotmányt, aminek igazából semmi köze nincs a 1949-es alkotmányhoz nem új alkotmányként vezeték be a nagyar jogrendbe. (A vicc szerint csak annyi maradt az eredetiből, hogy "Magyarország fővárosa: Budapest"). Így van ürügy Orbánnak új alkotmányt adni… szerintem felhatalmazása nincsen… 89-es alkotmány amúgy a német alkotmány mintájára készült.
A Német alkotmányban három nagyon fontos demokratikus alapelv szerepel, melyet a mostani tervezet egyszerűen elfelejt. Először is az alapjogok nem köthetők kötelezettséghez és feltételhez. Az alapjogok születéssel jönnek létre és mindenkit megilletnek. Mindenkit. A most készülő alkotmány ezzel ellentétes. Az USA alkotmányában is az alapjogok születéssel jönnek létre és az ember halálával szűnnek meg. Nálunk ez nem így lesz, ezután a hatalom elveheti a jogaidat.
A másik, hogy minden hatalom korlátozott. A fékek és ellensúlyok szabályai szerint. Ha egy hatalom téved, vagy rossz döntéseket hoz, akkor az alkotmánynak meg kell tudnia állítani, illetve büntetni, belátható időn belül. Tessék megnézni a szocialistákat. Voltak tévedéseik, voltak hibáik. Ők irányítják most az országot? Nem. Meg tudta ”büntetni” őket 1989-es alkotmány? Igen.
És a harmadik, hogy a hatalom forrása, legitimációja vagy akár hivatkozási alapja nem lehet az, hogy a többség engem támogat. Tessék csak Hitlerre gondolni: ő is demokratikus választáson nyert (ha nem is abszolút többséggel). Vagy ha 1970-ben mondjuk hazánkban többpárti demokrácia, van Kádár János is gond nélkül nyert volna. Azért, mert a többség valamit támogat, még lehet antidemokratikus izé…
Még valami a demokrácia alapja a jól tájékozott választópolgár. Egy demokratának ez érdekében áll, hiszen nincs mit takargatnia. A választópolgárt tájékoztatja az Állami Számvevőszék, az Alkotmánybíróság a Költségvetési Tanács és így tovább. Természetesen a médián keresztül kapja meg a tájékoztatást. Na hát Viktor ezt a láncot is szépen tökön rúgta,
Tegnap megkérdezte tőlem egy barátom: Szerinted lesz 2014-ben választás? Nem tudtam rá határozott igent mondani….
"Egei Antal és Horváth Zsolt" igen jó írása a Fideszről, a jogról és az értelmiségről.