Az internet háborog. Nem botlottam egyetlen egy olyan írásra, vagy véleményre amelyik elismerően szólt volna az új médiatörvényről. Hát, így nehéz lesz megfelelni a hatalom elvárásainak… Kár azon vitatkozni, hogy jó volt-e az eddigi sajtótörvény. Kár azon vitatkozni, hogy a sajtó okozott-e személyeknek sérelmet, és kár azon vitatkozni, hogy a sajtónak voltak-e túlkapásai.
Voltak. Ha csak a HírTV-re gondolok, amikor tüntetést "forradalomnak" közvetített, vagy az Echo TV beszéljük ki a zsidókat tartalmú produkcióira gondolok… vagy az írott médiában, amikor a Magyar Hírlap egyenesen ledrogosozta az Index stábját. A Demokrata hasábjaiból egy másik hetilap minden héten egy oldalt töltött meg a fasisztoid mondatokkal.
Persze, az új médiatörvénytől… azaz inkább a médiatanácstól a fenti orgánumok még szabadon okádhatnak bele… bár tény, hogy ha véletlenül más véleménnyel lenének mint a most regnáló kurzus akkor sem tehetnek mást. Hallgatnak. (Na jó nem ez azért nekik sok volt:))
Tény az írott és elektronikus sajtót ilyen értelemben könnyebb aranykalitkába zárni. Nem úgy az Internetet. Szinte már az első pillanattól fogva megjelentek azok a fórumok, melyek nem díjazták a posztszovjet média kalodát.
A sort, ha tetszik az első tavaszi fecskeként, a Free TV Maci nevű kezdeményezés nyitotta meg. Nem titok az akció mögött az MSZP ifjúsági szervezete állt, a honlapon, mely végig követte a média rendszabályozási folyamatot és a tiltakozó Facebook csoporton kívül több akciót is szerveztek.
Az első után jött a többi… a törvényjavaslat tárgyalásakor több lap és honlap is fehérbe öltözött, a blogvilág lázadt.
Közben észrevétlenül, de el lehet mondani a Facebook politikai agorává nőtte ki magát. Nyilván nem a még hatályban sem lévő médiaszabályozásnak köszönhetően több tucat engedetlenkedési és rakoncátlankodási mozgalom szülőhelye lett ez a portál. Viszonylag gyorsan lehet egy-egy kezdeményezés mögé nagyon kevés energia-befektetéssel igen jelentős számú támogatott toborozni. Persze, ezen kívül az így létrejövő közösség képes egy kérdést megvitatni…. (Azt, hogy ezen kezdeményezések mögött pontosan kik is rejtőznek még a médiahatóság pásztázó tekintete előtt is rejtély marad.)
Az utóbbi időben volt miről vitázni bőven. Sőt a Facebook még alkalmasnak bizonyult arra is, hogy kiálljon a Magyar Rádiós Mong Attila mellett. A szolidaritás jeleként jött létre az „Egy perc csend a sajtószabadságért” csoport.
Azonban ennél lényegesen nagyobb célokat kitűző közösségre is lehet bukkanni. Az "Egymillióan a magyar sajtószabadságért" csoport nevében rejlik a cél is… már ami a kritikus tömeg méretét illeti. Azonban oldal célja kettős. Egyrészt a nagy taglétszámmal szeretnének nyomást gyakorolni a kormányra, hogy a január 1-től hatályos cenzúratörvényt vonja vissza, és garantálja a sajtószabadságot Magyarországon.
Másrészt, élni kívánnak az egy helyen összegyűlt embertömegben rejlő lehetőségekkel: helyet kívánunk biztosítani a cenzúra által kiszűrt írásoknak, hang és videó anyagoknak. Eddig 40 ezer tag gyűlt össze… a hirtelen jött emberáradatnak köszönhetően a Facebook korlátozta a csoportot… ez van… Pedig a lelkes szervezők között feltűnt egy híresség is Babarcy Eszter politikai elemző is, aki tavasszal még arról beszélt, hogy a Fidesz kétharmada több előnnyel fog járni és nem kell "rettegni" a hátrányoktól...
Azonban a Facebook nem csak az online szabta keretek között képes működni. Egy lezajlott utcai demonstráció és egy készülő akció is itt szerveződött meg. (Az utóbbi Mong Attilával válla szolidaritást). A vájt fülűek már automatikusan tudják, hogy ha a híradóban a következő mondat szerepel: a demonstráció egy közösség portálon szerveződött meg: márt megint a Facebook.
Azonban ha egy picit bezárjuk azt a kék könyvecskét, láthatunk más webalapú pimaszságokat is, melyek a „külföldi szerverek” nevű fogalommal mutatják meg a magyar kormánynak a net végtelenségét:www.szalaiannamaria.net/ egy kifejezetten obszcén fotóval bosszantja Annamarist… aki csak nézni tudja de tenni semmit… Persze a poénon lehet vitatkozni, de van igazán komolynak tűnő kezdeményezés is. A médiatörvény elfogadásának napján indult meg az amerikai magyar közösség egyik lapjának a megújult honlapja. Az Amerikai Népszava online nem titkolt célja, hogy a web Szabad Európája legyen, és a médiatörvény hatálya kívülről, cenzúramentesen írjon.
A sort még hosszasan lehetne folytatni… a külföldi média tiltakozásával, a külföldi politikusok tiltakozásával, a külföldi értelmiség tiltakozásával… Azonban a helyzet itt a profán Magyarországon világos: Orbán és hatalom nem enged… ergo ez még nem a kritikus tömeg.
Az utolsó 100 komment: