Naomi Campbell volt brit szupermodellt meg fogja hallgatni a Hágai bíróság Charles Taylor volt libériai elnök ügyében - nagyon helyes.
Naomi 1997-ben barátnőjével Mia Farrow-val együtt hivatalos volt Nelson Mandela egyik pretoriai estélyére. Itt találkoztak Charles Taylorral, akinek állítólag elég volt némi csevely és pár közös fotó, hogy gálánsan egy gyémánttal jutalmazza Campbell társalkodónői erényeit. Farrow szerint másnap a fekete szépség mesélte neki: az elnök emberei az éjszaka közepén ébresztették fel, s nyújtották az ajándéknak szánt drágakövet. Miután Mia Farrow mesélt az "ajándékról" egy szemfüles hágai ügyész felkapta a fejét a történetre, és megpróbált kapcsolatba lépni Campbelllel, remélve, hogy a modell hajlandó tanúskodni Taylor 2006 óta tartó perében.
Miért érdekes Charles Taylor pere és gyémántja? A hágai ügyészek szerint Taylor ezt a gyémántot – sok másikhoz hasonlóan – a Sierra Leone-i Forradalmi Egyesült Front (RUF) gerillaszervezettől kapta. Fizetségként az általa szerzett fegyverekért, amelyeket az ártatlan civilek meggyilkolásáról és megcsonkításáról hírhedt RUF az 1991–2002 között pusztító polgárháborúban vetett be.
Az ügyészek szerint az ajándékozás is bizonyíték lehet. Taylor ugyanis váltig tagadja, hogy beszállt volna a nemzetközi gyémánt- és fegyverüzletbe. Ezt Campbellen kívül több olyan szemtanú is cáfolhatja, akik Viktor Buttal, a „halál kufárának” is hívott fegyverkereskedővel látták tárgyalni.
Alig egy hónappal az ominózus ajándékozás után, 1997 októberében Sierra Leonéban kötött ki egy fegyverszállítmány, amelyet a vád szerint a volt elnök Dél-Afrikában vett. Sztárallűrökért ő sem ment a szomszédba. Az egykori gerilla a meghökkentő „Anyámat is ő ölte meg. Apámat is ő ölte meg. Én mégis rá voksolok” szlogennel nyert 1997-ben. Hatalmát 2003-ig őrizhette, amikor megpuccsolták. Száműzetésbe kényszerült, de Nigéria kiadta a Nemzetközi Törvényszéknek. Hágában megszállta a vallási ihlet: fehér lepelben hallgatta végig a vádirat felolvasását. Csak anynyit mondott: Jézus Krisztust is gyilkossággal vádolták.
A gyémántkereskedelem mögötti brutalitást a Véres Gyémántok című film is feldolgozta:
Naomi sokáig nem volt hajlandó tanuskodni menni, de szerencsére a Hágai ügyészség bekeményített és börtönbüntetéssel fenyegette meg. Ez nagyon fontos, mert Charles Taylor elítélése megmutathatja, hogy nem lehet büntetlenül polgárháborús harcokat tüzelni, ahol ráadásul tömegesen vetnek be gyermekkatonákat.
P.S. Azon lehet gondolkodni, hogy vajon tényleg néhány fotóért kapta-e a gyémántot Naomi vagy éjjel Charles Taylornak nemcsak az emberei keresték-e fel őt a szobájában. Érzésem szerint a legtisztább az lenne, ha ezt a gyémántot jótékony célú árverésre bocsátana, mondjuk a gyémántharcokban megcsonkítottak számára.
Nol.hu/Piroslap