Lengyelország vasárnap a Polgári Platform jelöltjét Bronislaw Komorowskit választotta elnöknek. Egy másik "polgári" párt jelöltje, Schmitt Pál is nemrég lett megválasztva. Érdekes összevetni a két jelölt életrajzát, hogy melyikük alkalmasabb a feladatára:
Találós kérdés: melyik a lengyel és melyik a magyar elnök?
Fiatalkor
Komorowski:
1952-ben született, korán kapcsolatba került az ellenzékkel, és ezért már viszonylag fiatalon összetűzésbe került az államhatalommal. 1968-ban még középiskolásként vett részt a rendszer elleni tiltakozásokban
Schmitt:
A Vörös Meteor színeiben versenyezve különböző egyéni és csapateredményeket ér el. A 61-es duisburgi ifi vívó-vébén úgy dönt, disszidál, de aztán mégis visszamegy a csapathoz.Az átlagnál "árnyalattal" jobban él abból, hogy külföldről hazacsempészett "ezt-azt", főként nyakkendőt.
70-es, 80-as évek
Komorowski:
1971-ben rendszer elleni tevékenyésége miatt letartóztatják. Szabadon engedése után tovább folytatta földalatti tevékenységét, többek között az Irodalmi és Történelmi Könyvtár folyóirat főszerkesztője volt. A hatalom továbbra sem hagyta nyugodni, és időről-időre őrizetbe vette. Komorowski természetesen részt vett a Szolidaritás munkájában is.
Schmitt:
A 70-es években az Astoria szállóban vezérhelyettes, majd 1980-ban kinevezik a frissen átadott Fórum Szálló élére. Egy év múlva már az 1300 főt foglalkoztató Népstadion és Intézményei vezetője. A 80-as években egyre magasabb tisztséget tölt be az állami sportapparátusban és a magyar olimpiai bizottságban is. Erre az időszakra esik az 1984-es Los Angeles-i olimpia bojkottja.
A rendszerváltás után
Komorowski:
1990-1993 között három különböző kormányban is a védelmi miniszter helyetteseként szolgálta Lengyelországot, illetve 1991 óta folyamatosan a Szejm tagja. 1997 és 2000 között a Szejm Honvédelmi Bizottságának elnöke volt, majd 2000-2001 között Jerzy Buzek kormányában már a védelmi miniszter pozícióját töltötte be. 2005-ben lett a lengyel parlament alelnöke, majd 2007-ben elnöke lesz. 2010 áprilisában Lech Kaczyński elnök tragikus halála után ideiglenes köztársasági elnök lesz. Július 4-én az választják meg az emberek köztársasági elnöknek.
Schmitt:
Feljebb kapaszkodik a NOB ranglétráján is. Több kormányban is nagyköveti posztot tölt be. 1998-ban felajánlja az MSZP-nek, hogy támogassa őt független főpolgármester-jelöltként. 2002-ben a Fidesz függetlenjeként indul, de veszít. 2003-ban "felajánlja a függetlenségét" a Fidesznek. A párt alelnöke, majd Európai Parlamenti listavezetője lesz. Európai Parlamenti munkáját az egyik legrosszabbra értékelik. 2010-ben parlamenti elnöknek választják ezt három hónap után cseréli fel az államfőségre.
Vajon melyikük tűnik alkalmasabbnak a tisztség betöltésére?