Oké, hogy lehet, na de hogyan? Aki azt hiszi, hogy a lakótelepi konyhák egy-egy őszi hétvégére át fognak alakulni pálinkafőzdévé az téved. Forradalom ide, forradalom oda, ehhez még egész biztos hiányzik valami "technikai forradalom" jellegű a konyhában. Mert, hogy jó pálinkát főzni nem olyan könnyű és tegyük hozzá veszélyes műfaj. No pláne kb. 100 kg gyümölcsből (azaz cefréből) lesz kb. 12 liter 50%-os párlat. Aminek a tárolása nem csak a borzasztó szag miatt sem lehetséges a bicikli tárolók és a soha nem hasznát szárítók keretei között.
No de ne halat adj az embereknek, hanem tanítsd meg halászni elv alapján leírjuk, hogyan is kell pálinkát főzni, bár ez alapján ne állj neki, hisz ez csak a folyamat lényege, ennél jóval nehezebb és bonyolultabb!
Tehát először is a gyümölcs: az igazán jó minőségű pálinkát nem hulló, félig rohadt gyümölcsből főzik. Ahhoz hogy jó ízű és zamatú minőségi pálinkát tudjunk főzni, jobbnál jobb gyümölcsök kellenek.
A jó pálinkához vezető úton a minőségi gyümölcs használata még csak az első lépés. Az is nagyon befolyásolja az ízeket, hogy milyen módon cefrézték azt. Nem elég csupán ledarálni, mielőtt az érlelő tartályba kerülne alaposan át kell mosni, és ha a gyümölcs fajtája megkívánja a magot is el kell távolítani (a barack magja például ciánt tartalmaz, ezért a szesziparban sem darálják bele a cefrébe).
Persze az érési folyamat sem olyan egyszerű mint régen, üzemekben ez egy irányított folyamat, ahol különféle hatóanyagokkal érik el a lehető legtökéletesebb érést.
Cefrézés lényege az, hogy gyümölcs cukortartalmát a lehető legkisebbre csökkentsük.
Viszonylag türelmesnek kell lennünk, hisz ez 3-4 hetet is igénybe vehet. Csak akkor lehet elkezdeni főzni a pálinkát, ha elértük a megfelelő cukorfokot (0-4-ig).
A főzés alatt érthetjük az otthoni eszkábált üstöket, melyek roppant veszélyesek az igen komoly nyomás miatt.
Mi most a kétlépcsős kisüsti főzési technikát mutatjuk be, ahogy a profi szeszfőzdékben készül.
Az első szakasz a főzőüstben történik a cefre konkrét főzésével. A főzéshez igazából gőzt engedünk a cefrébe. A gőz nemcsak állandó hőt biztosít, hanem átjárja a cefrét, ezáltal megakadályozza a lekozmálást, amiből káros anyagok és ízek keletkezhetnének. Ennek a lépcsőnek az utolsó folyamata, amikor a cefréből kivált gőz lecsapódik és ezt fogjuk fel, ezt hívják alszesznek.
A második lépés a főzésnek az úgynevezett finomítás, amihez a vasedényben finomító üstöt kell vennünk. A finomítás az alszesz gőzzel való főzése, aminek a gőzök lecsapódása után a végeredménye a pálinka.
Vannak helyek, ahol a pálinkát ezután palackozzák, de valahol még ezt tovább érlelik.
De ha nincs profi cuccod, hogyan eszkábálj össze? Mit kell venned?
Kukta, hőmérő, rézcső (10 -12'), vödör (a condenser-nek), carboy (23 liter) kotyogóval (airlock), thumper, szeszfokoló
Mielőtt a rézcsőt spirállá hajlítanád, töltsd fel a csövet sóval, dugd be a két végét, így nem fog belapulni a hajlításkor. A kuktát és a hűtőt úgy helyezd el egymás mellett, hogy a lepárlócső a kukta felé lejtsen.
Mik a veszélyek az eszkábált otthoni pálinkafőzésnek?
Először is robbanhat, kigyulladhat...oszt eltűnik a konyha fele. Szakszerűtlen főzés, előkészítés esetén könnyen szó szerint méreg erős párlat lesz. A szeszfőzés egy szakma, amit ha tök amatőrök kezdenek el művelni könnyen nem pálinkát, hanem metanolt, hidrogén-cianidot, etilkarbamátot, magyarul igen csak toxikus, az az mérgező itókát főznek!
Akit a téma részletesebben érdekel az itt olvashat róla. Bár nemzeti összefogás ide, Vitya pálinka gőzös forradalma oda, senkinek nem ajánljuk, hogy gyakorlat nélkül pálinkát főzőn!