Szíjjártó Péter Kósa Lajos nagysikerű, Görögországot emlegető nyilatkozata után azt nyilatkozta, hogy "badarság" azt gondolni, hogy politikusi nyilatkozatok befolyásolnák a tőzsdét és az árfolyamokat.
Nos másnap nehezen megállapítható okból Szíjjártó rátett egy lapáttal a bajra. Nyilatkozatának hatása úgy mérhető le igazán, hogy ezt a BUX csökkenést nem nagyon kedvezőtlen nemzetközi helyzetben sikerült elérni:
Szíjjártó érte el a második legnagyobb pontszámú tőzsdeesést 1990 óta
Hasonlóan drámaian növekedett a magyar államkötvényekért fizetendő kockázati felár. Igaz ez a választások óta rendesen növekszik már:
Így, ha a külföldi piacok kicsit idegesebben reagálnak, akkor a június 4-i nyilatkozat könnyen a devizahitelesek Trianonja lehetett volna. Azonban így is sikerült elérnie, hogy komolyan fölvetődjön, hogy Magyarország Görögország sorsára jut-e:
A vezető amerikai gazdasági napilap, a Wall Street Journal szavazása
A Kósa keltette, majd Szíjjártó folytatta aggodalonak nemzetközi eredménye is lett. A Bloomberg szerint az euró dollárhoz viszonyított esésében is szerepet játszott, hogy az euró szombaton tovább gyengült. (Annak ellenére, hogy az amerikai amerikai munkaerőpiaci adat kedvezőtlenebb volt a vártnál és estek az amerikai tőzsdék).
Bloomberg: "A magyar államcsőd miatti aggodalmak majdnem 15 havi mélypontra süllyesztették a forintot a dollárral szemben és 1,2$ alá húzták az eurót"
Más elemzők szerint is szerepe volt Szíjjártónak az euró gyengülésében.
De semmi ok az aggodalomra a nemzetközi megítélésünk miatt. Peti jóbarátja Philip majd helyrehozza az országimázst.
Az utolsó 100 komment: