A kispártok számára a választások első fordulója az igazán érdekes. Itt dől el, hogy bejutnak-e a parlamentbe, azt azonban kevesebben tudják, hogy az egyéni eredményeik is csak ilyenkor számítanak.
A magyar választási rendszerben az egyéni jelöltekre leadott töredékszavazatok kizárólag az első fordulóban számítanak bele az országos-listás eredménybe. Így, ha nincs esélye egy jelöltnek a második fordulóban, akkor nincs érdemi következménye a rá leadott szavazatnak. A második fordulóban ugyanis az dől el, hogy ki lesz a körzet képviselője. (Ezért nem maradt állva 2002-ben vagy 2006-ban önálló SZDSZ-es jelölt sehol, mert a közös MSZP-s jelölt javára való visszalépéssel a második fordulóban már nem veszített semennyi töredékszavazatot. Azokat a töredékszavazatokat már az első fordulóban begyűjtötte.)
Ilyenkor lép elő az ún. másodlagos preferencia. A kedvenc jelölt úgysem nyerhet, akkor jön az a kérdés, hogy megmaradt két esélyes közül ki nyerjen. Természetes ilyenkor, hogy ezeknek a pártoknak a szavazói valamelyik nagyobb párt jelöltjét fogják támogatni.
Kérdés, hogy az MDF és az LMP szavazói - a középen áll "belgák" - mit akarnak. Mennyire akarják tovább büntetni az MSZP-t, ezzel relatíve erősítve a Jobbik pozícióját a majdnem második helyen. Vagy mennyire akarják megakadályozni a Fidesz túlhatalmát. Mennyire zavarja őket a Kubatov-féle komcsi listázás? Mennyire fekszi meg a gyomrukat a Fidesz gazdasági populizmusa, amikor adócsökkentésből ígérnek minden jót? Mennyire zavarja, hogy a neoliberálisokat sátánként emlegetik vagy, hogy pártjukat prostizzák. Mennyire tartanak attól, hogy egy füves cigi miatt újra három év börtön járhat majd, mint az Orbán kormány alatt.
Ugyanis több körzetben, ahol a Fidesz vezet, az LMP és az MDF szavazói még megfordíthatják az eredményt. A a szegedi 3-as körzetben, Csepelen, Ferencvárosban, Újbudán, XV.kerületben Pesterzsébeten, Soroksáron és Dunaújvárosban a kispártok szavazó még győzelemhez segíthetik a baloldalt. Ezzel megakadályozhatják a Fidesz kétharmadát, Orbán totális hatalmát.
A kispártok szavazói dönthetnek a Fidesz kétharmadáról.
Az SZDSZ szlogenje 2006-ban a „Rajtunk múlik” volt. Idén is sok minden múlhat azon, hogy a kisebb pártok szavazói kit támogatnak a második fordulóban.