A világ az egyiptomi eseményekre figyel. Érthető ez, hisz a sok ezer éves múltra tekintő afrikai országot egy jó ideje Mubarak vezeti. A tüntetések lassan polgárháborúvá terebélyesednek. A valódi kérdés szerintem az, hogy Egyiptom demokratizálódik-e.
Egyiptom fő kérdései továbbá, hogy a diktátor rezsimje megdől-e, illetve, hogy a térséget mennyire teszi instabillá az ottani események.
A figyelem tehát Egyiptomé, közben a Balkánon, egész pontosan Albániában is fokozódik a helyzet.
Albánia a függetlenségét 1912-ben nyerte el. A II. világháború alatt olasz fasiszta megszállás alá került, majd 1944-ben szabadítják fel albán kommunista partizánok, Hoxha (Enver Hodzsa) vezetésével. Ezzel kezdetét vette Albánia egyik legsötétebb korszaka, a diktatórikus Hoxha sztálinista, izolacionista politikája alatt. Albánia mind a nyugati, mind a keleti blokktól elszigetelődött, az ország gazdasága és infrastruktúrája évtizedekkel maradt el az európai országokéitól.
1985-ös halálát követően utódai lassan nyitottak a külvilág felé, és 1991-ben kikiáltották a köztársaságot, megtartották az első szabad választásokat. Ma is probléma az ország áram-, pontosabban energia-ellátása. Az ország igyekszik felzárkózni Európához, 2009-ben tagja lett a NATO-nak, és ugyanebben az évben beadta a csatlakozási szándékát az Unióhoz is.
Azonban Albániában is belpolitikai válság dúl, melynek oka a mély-szegénységben élő ország miniszterelnökének kirobbant korrupciós és választási botránya. Nem újdonság ez, Berisha a '90-es évek második felében már egyszer egy ilyen korrupciós történet (amolyan piramisjáték) miatt bukott meg. Rossz jel, hogy a hatalmához akkor szinte polgárháborús helyzetig ragaszkodott.
Január vége felé a baloldali ellenzék és követői az utcákra vonultak, hogy tehát a korrupcióval és választási csalással vádolt miniszterelnök, Sali Berisha lemondását követeljék. A tüntetők és a rendőrök összecsaptak. Az erőszakban hárman vesztették életüket.
Három halott. (Figyelem, a fenti videó sokkoló hatású képsorokat tartalmaz!)
Múlt héten pedig több tízezer ember gyűlt össze, az ország fővárosában, Tiranában, hogy a korábbi demonstráción lelőtt három ellenzéki szimpatizánsra emlékezzenek. A békés megmozdulás inkább temetési szertartásra hasonlított. A felvonulás élén Edi Rama ellenzéki vezető, a szocialista párt más vezetői és a múltkori tüntetés áldozatainak hozzátartozói mentek. A kormány központi épülete előtt felállított színpadot az agyonlőtt tüntetők hatalmas fényképeivel díszítették fel, a megmozdulás résztvevői ezek alá tették le a virágokat és a gyertyákat, miközben a hangfalakból komor zene szólt. Az ellenzék a napokban újabb tüntetéseket tervez - szól a híradás.
Kommentár nélkül (Figyelem, a fenti videó sokkoló hatású képsorokat tartalmaz!)
Albániával az Európai Unió kiemelten foglakozik, részben a benyújtott csatlakozási kérelem , részben pedig a balkáni térség stabilitásának megőrzése miatt. Igaz, az uniós tagsághoz számos kritériumot kell még teljesítenie az országnak, éppen ezért a csatlakozási tárgyalások még nem kezdődtek meg.
Szóval, Albániára is érdemes figyelni, hiszen a helyzet ott is élesedik. Reméljük nem fog eszkalálódni, és a megmozdulások továbbra is békés azaz békésebb mederben maradnak … meglátjuk.