A gerrymandering a választókörzet határainak újrarajzolása politikai előnyszerzés céljából. A névadó Elbridge Gerry a 19. század elején volt Massachusets kormányzója és saját előnyére alakított ki igen furcsa körzeteket. Mivel ez a kortársak szerint szalamandrára hasonlított, ezért a gerry és a salamander szavakból született a "gerrymandering" kifejezés az ilyen trükközésre.
Karikatúra az 1812-es gerrymandering-ről.
Egyes városok választókörzeteiről a végső döntést a megyei főjegyző hozza. A Fidesz nem véletlenül tette ide a végleges (felülbírálhatatlan) döntést, ugyanis Heves megye kivételével mindenütt fideszes megyei önkormányzatok által kinevezett főjegyzők vannak. Ugyan a jegyzőnek pártatlanul kellene eljárnia, ezt Miskolcon nehéz elhinni a szavazókerületek alakja után:
Miskolc újrarajzolt választási térképén jól látszik, hogy egyegy körzetbe „csápként” benyúlnak utcák: a terjedelmes 15-ös választókerület például, amely a Lyukó-völgyi, elszlömösödött területeket is magában foglalja, egy hosszú, de vékony szakaszon egészen a Győri-kapuig nyúlik be, szinte kettészakítva azt a városrészt, amely már a 14. választókerülethez tartozik. Ez a választókerület így tizennégy kilométer hosszú, s a Lyukó-völgyi bányától egészen a belvároshoz közeli Tokaj Vendéglátóházig tart. A viszonylag kis területen elhelyezkedő kilences számú választókerületben már-már meghökkentő módon a Munkácsy út végében egy háztömb „elválik” a kerülettől, s így a hatalmas kiterjedésű 1-es számú választókerület gombostűfejnyi része lesz. A 18-as, az észak-kiliáni lakóteleptől a diósgyőri városközpontig felnyúló körzet pedig tartalmaz egy szigetszerűen körbezárt utcarészt, amely furcsamód már a 17-es számú választókörzethez tartozik, miközben a körülötte lévők még a 18-ashoz.
A szocialisták szerint mindez egyértelműen a Fidesznek kedvez. Azt a miskolci Kilián-lakótelepi választókörzetet például, amelyben a baloldal az elmúlt tizenkét évben zsinórban megnyerte a választást, megszüntették, s „szétbombáztak” egy másikat a Győri-kapu térségében, amely eddig szintén a szocialisták győzelmét hozta.
Akad olyan korábbi körzet, ahol egyetlen utcát vagy épp egy háztömböt „helyeztek át” egy másik választókörzetbe. Káli Sándor kifogásolta azt is, hogy a választási eljárásról szóló 1997. évi törvényhez benyújtott egyik fideszes módosító javaslat 2010. május 26-án még tartalmazta azt a törvényi kitételt, hogy a helyi választási iroda vezetője megállapítja az egyéni választókörzetek sorszámát és területét, és amennyiben ezt a területi választási iroda vezetője megváltoztatja, akkor bírósági felülvizsgálati kérelem előterjesztésének van helye. A nem sokkal később, 2010. június 29-én kihirdetett törvényszöveg viszont már az alábbi kitételt tartalmazza: „további jogorvoslatnak helye nincs”, miközben a törvény a területi választási iroda minden más határozatával szemben biztosítja a bírósági jogorvoslat lehetőségét – érvelt panaszában Káli Sándor.
Egy választókörzet Miskolcon:
A Lyukó-völgyi nyomorteleptől...
...a belvárosig terjed - nyilván praktikus, hogy egy képviselő próbálja összefogni a "hasonló" problémákat.
Egyébként hasonló történt Kazincbarcikán is. Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere tegnap közölte a Népszabadságnak: a harmincezres városban hasonlóképp zajlott a választókörzetek kijelölése: a helyi választási iroda vezetőjének döntését egy magánszemély kifogása alapján megváltoztatta a másodfokon eljáró megyei főjegyző, s a szocialista polgármester szavai szerint furcsamód itt is a hagyományos baloldalinak számító körzeteket darabolták szét, akár a település szerkezetét is háttérbe szorítva. Ezért Kazincbarcika is csatlakozik Miskolc polgármesteréhez, hogy elérjék: változtassák meg azt a törvényt, amely a megyei főjegyzőknek teljhatalmat ad a választókörzetek kijelölésére, s döntésük ellen semmilyen jogorvoslati lehetőséget nem biztosít.
Egyébként Elbridge Gerry 1812-ben a trükközés miatt felháborodás hatására elvesztette a választást. A felháborodás Miskolcon is segítheti a helyben elismert szocialistákat. Hiszen ezeket a választókörzeteket nehéz "szakmailag" megmagyarázni.
Népszabadság/Piroslap